Lidl wycofuje mąkę ze sklepów. Komunikat GIS

14 października Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie internetowej, że w wyniku badań stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w partii 31492/24 mąki żytniej typ 720 chlebowej. Dodatkowe badania przeprowadzone przez producenta na próbce pochodzącej z trzech różnych partii (31485/24, 31492/24 i 31495/24) wyprodukowanych z tego samego surowca potwierdziły niezgodność.

"Producent Gdańskie Młyny Sp. z o.o. niezwłocznie podjął działanie w celu wycofania z obrotu partii, w której stwierdzono przekroczenie oraz prewencyjnie zdecydował się wycofać z rynku dodatkowo dwie partie, które były produkowane w tym samym czasie: 31485/24, 31495/24" – czytamy w komunikacie.

Reklama

Zwrot mąki bez paragonu. Lidl będzie oddawać pieniądze

Sieć sklepów Lidl w momencie otrzymania informacji o niezgodnych wynikach badań natychmiast wycofała produkty ze wskazanych partii z rynku i przekazała w mediach społecznościowych, aby klienci zrezygnowali ze spożywania posiłków przygotowanych z użyciem tych partii mąki.

"Artykuł o podanych powyżej numerach partii można zwrócić w każdym sklepie Lidl bez konieczności okazywania paragonu" – czytamy w oświadczeniu GIS.

Reklama

Lidl podkreśla jednocześnie, że zwrot dotyczy tylko produktów o numerach partii podanych powyżej. Wszystkie inne produkty wyprodukowane przez Gdańskie Młyny nie są objęte wycofaniem.

Toksyczne substancje w mące. Czym jest ochratoksyna A?

Ochratoksyna A (OTA) to rodzaj mykotoksyny, czyli toksycznego związku chemicznego produkowanego przez niektóre grzyby pleśniowe, głównie z rodzajów Aspergillus i Penicillium. Badania wykazały, że OTA może mieć działanie rakotwórcze. Długotrwałe narażenie na niskie dawki tej toksyny może powodować także przewlekłe uszkodzenia nerek.