"Przedstawiciele Komisji Europejskiej złożą hołd zmarłemu w 2005 roku papieżowi Janowi Pawłowi II za jego ogromną rolę jaką odegrał w historii Europy i demokracji" - powiedział w czwartek Bailly pytany przez zagranicznych dziennikarzy o to, czemu KE będzie reprezentowana na religijnej uroczystości.

Reklama

W uroczystościach wezmą też udział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W Rzymie nie będzie natomiast polskiego komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego.

"Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wynikającą z protokołu watykańskiego, komisarz Lewandowski nie weźmie udziału w uroczystościach" - powiedziało PAP źródło w KE.

Bailly podkreślił, że przewodniczący KE otrzymał zaproszenie na uroczystość również z racji tego, że uczestniczył w pogrzebie polskiego papieża. Sześć lat temu, w kondolencjach wysłanych do Watykanu, Barroso pisał, że Jan Paweł II zasługuje na tytuł ojca-założyciela zjednoczonej Europy.

O zasługach Jana Pawła II na rzecz integracji Polski z Unią Europejską mówił kilka dni temu w rozmowie z PAP także przewodniczący PE.