Błogosławiony Jan Paweł II Wielki w każdym swoim słowie i czynie, nawet w wielkim cierpieniu, uobecniał Chrystusa umęczonego i zmartwychwstałego dla naszego zbawienia - powiedział bp Piotr Jarecki w Wilanowie, przed rozpoczęciem uroczystości beatyfikacyjnych.W Wilanowie, na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej, trwają przygotowania do rozpoczęcia transmisji odbywających się w Watykanie uroczystości beatyfikacja papieża Polaka. Na telebimie obejrzy je tutaj około 500 osób. Później, na frontonie świątyni, rozwinięty zostanie gigantyczny portret beatyfikacyjny Jana Pawła II, stworzony ze 105 tys. zdjęć nadesłanych przez Polaków. "Ci ludzie, którzy przesłali swoje zdjęcia, pragną żyć tak, jak on (Jan Paweł II), realizować taką misję chrześcijaństwa, jaką on realizował, stając się autentycznymi wyznawcami i świadkami Pana" - powiedział bp Jarecki podczas mszy w Wilanowie.

Reklama

Portret ma wymiary 55 na 26 metrów i waży 600 kg. To największy portret beatyfikacyjny na świecie. Został wykonany na specjalnym, perforowanym materiale przepuszczającym wiatr. Portret odwzorowuje zdjęcie Jana Pawła II ubranego w czerwony płaszcz, wykonane przez fotografika Grzegorza Gałązkę w 1989 r. podczas wizyty papieża w jednej z rzymskich parafii. Zdjęcie to ma podczas uroczystości beatyfikacyjnych zawisnąć w Watykanie. W okolicach Świątyni Opatrzności Bożej przygotowano w niedzielę wiele atrakcji dla najmłodszych. O 12.30 w Wilanowie zostanie otwarte miasteczko dla dzieci. Jadąc "papieską ciuchcią" będą one mogły "zwiedzić miasta" związane życiem Karola Wojtyły: Wadowice, Kraków, Rzym i Warszawę, a także poznać historię życia i świętości Jana Pawła II. Kolejka będzie kursować na odcinku Al. Rzeczypospolitej, przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Przed wilanowską świątynią stoi namiot przygotowany przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, w którym prezentowana jest część przyszłej ekspozycji placówki. Muzeum prowadzi w niedzielę zbiórkę eksponatów - osobistych pamiątek związanych papieżem.