To pierwszy tak obszerny rejestr funkcjonariuszy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który umieszczono na stronie internetowej.

Reklama

Dzisiejszy dzień jest historyczny, ponieważ to jest dopiero początek – tą bazą rozpoczynamy realizację dużego projektu. Zaczynamy od KL Auschwitz, ale w dalszych planach mamy rozwinięcie tej bazy również o inne niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie prezes IPN Jarosław Szarek. Jak podkreślił, prezentacja bazy jest też odpowiedzią na używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne".

Ta baza jest odpowiedzią na te głosy, bo skoro mówimy o "polskich obozach koncentracyjnych", to proszę bardzo, pokazujemy załogę, kim była ta załoga funkcjonariuszy SS. Co więcej, pokazujemy to w internecie w takiej skali, w jakiej nikt wcześniej tego nie zrobił - powiedział. Podkreślił, że każdy będzie mógł zobaczyć bazę. W bazie są nie tylko dane personalne, ale fotografie i wyroki sądowe wobec funkcjonariuszy SS. Kilkudziesięciu dawnych funkcjonariuszy jeszcze żyje.