- Ekspozycja zorganizowana przez Fundację Saksońskie Miejsce Pamięci Pirna-Sonnenstein porusza ciemny i do tej pory mało znany rozdział śląskiej historii: mord na pochodzących ze Śląska chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo w okresie nazistowskiej dyktatury - poinformowała w czwartek PAP Katarzyna Maziej-Choińska, rzeczniczka fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Reklama

Jak wyjaśniła, pacjenci ci, napiętnowani jako istoty "niewarte życia", poddawani byli przymusowej sterylizacji, a od 1940 roku byli systematycznie uśmiercani. Większość mordów przeprowadzono w Saksonii.

- W 1941 roku w komorze gazowej zakładu Pirna-Sonnenstein zamordowano 1575 pacjentów z samego tylko Śląska. Do końca wojny w saksońskich zakładach leczniczo-opiekuńczych kilkuset ludzi zmarło z głodu lub z przedawkowania leków. Ale i na Śląsku mordowano chorych. Na specjalnych oddziałach dziecięcych zakładów leczniczych we Wrocławiu i Lublińcu lekarze zabijali młodzież i dzieci uznane za nieodwracalnie upośledzone – powiedziała Maziej-Choińska.

Ekspozycję, dostępną w języku polskim i niemieckim, będzie można oglądać do 16 sierpnia w Pałacu w Krzyżowej.

Reklama