Reklama
Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama
Reklama

Warszawa oddała hołd bohaterom z getta. 72 lata po powstaniu. ZDJĘCIA

19 kwietnia 2015, 18:55
Władysław Bartoszewski w swoim wystąpieniu nazwał triumfem sprawiedliwości to, że rocznica powstania może być obchodzona jawnie i publicznie nie tylko w obecności rabina, ale z udziałem ludzi różnych wyznań, poglądów i pokoleń. "W sytuacji istnienia suwerennego, wolnego państwa Izrael” - dodał profesor Bartoszewski. Jak podkreśliła podczas uroczystości ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, dawne warszawskie getto jest obszarem centralnym dla pamięci żydowskiego heroizmu. "To ważne, żebyśmy w przyszłości pamiętali, rozwijali i promowali wartości związane z tolerancją, miłością i człowieczeństwem" - dodała. Hołd walczącym w powstaniu oddano także w innych punktach dawnego getta: pod pomnikami Żegoty, Szmula Zygielbojma, Bunkrem Anielewicza, na Umschlagplatzu, przy tablicy Pawła Frenkla, a także w enklawie getta przy Siennej 55.
Władysław Bartoszewski w swoim wystąpieniu nazwał triumfem sprawiedliwości to, że rocznica powstania może być obchodzona jawnie i publicznie nie tylko w obecności rabina, ale z udziałem ludzi różnych wyznań, poglądów i pokoleń. "W sytuacji istnienia suwerennego, wolnego państwa Izrael” - dodał profesor Bartoszewski. Jak podkreśliła podczas uroczystości ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, dawne warszawskie getto jest obszarem centralnym dla pamięci żydowskiego heroizmu. "To ważne, żebyśmy w przyszłości pamiętali, rozwijali i promowali wartości związane z tolerancją, miłością i człowieczeństwem" - dodała. Hołd walczącym w powstaniu oddano także w innych punktach dawnego getta: pod pomnikami Żegoty, Szmula Zygielbojma, Bunkrem Anielewicza, na Umschlagplatzu, przy tablicy Pawła Frenkla, a także w enklawie getta przy Siennej 55. / PAP / Jakub Kamiski
Przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie upamiętniono walczących w 1943 roku powstańców. Dziś mija 72. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. Pod pomnikiem złożono kwiaty i oraz odczytano imiona i nazwiska dowódców grup bojowych uczestniczących w powstaniu. Za zmarłych odmówiono modlitwę kadisz.

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Reklama
Zobacz
Reklama