Reklama
Warszawa
Reklama

Zapomniane rezydencje polskiej arystokracji. Radziwiłłowie, Lubomirscy, Potoccy... ARCHIWALNE ZDJĘCIA

13 marca 2015, 19:10
Łańcut, wejście główne do pałacu "Dobra grabiły i dewastowały, niekiedy doszczętnie, przetaczające się armie wojsk zaborczych i hordy bolszewików" - zauważa Wit Karol Wojtowicz, historyk sztuki, dyrektor Muzeum - Zamek w Łańcucie... / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Tej Polski już nie ma. Rzeczpospolita Kresowa została wchłonięta po wojnie przez Związek Radziecki lub zrujnowana przez komunistyczną Polskę. Pałace i rezydencje polskiej arystokracji swoją świetność zachowały tylko w wyblakłych wspomnieniach i na pożółkłych reprodukcjach. Wydawnictwo BOSZ zebrało najlepsze przedwojenne zdjęcia zgromadzone w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Tak powstał album "Rezydencje w starej fotografii".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama
Reklama

Komentarze(19)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • LAS
  2015-03-14 12:58:43
  Niestety współczesne polskie społeczeństwo wie bardzo mało na temat polskiej arystokracji. Komuniści zniekształcili prawdę o niej i pokazali polską elitę w skrzywionym zwierciadle. Jak powszechnie wiadomo komunizm został stworzony przez niemieckich bankierów, żeby zniszczyć imperium rosyjskie rękami rosyjskich robotników i chłopów. Była to diabelska metoda, która nie tylko zakończyła się sukcesem w Rosji, ale także w całej Europie Środkowo-Wschodniej, Chinach, Kubie, Korei Północnej, itd. W krajach komunistycznych zginęły miliony ludzi głównie z powodu zaplanowanej przez komunistów głodówki. Komuniści odbierali obywatelom ziemię, a potem ją zaniedbywali, żeby nie dawała żadnych plonów. Oczywiście wszystkie granice państw komunistycznych były zamknięte, żeby ludność nie mogła nigdzie uciec. Zaczynała się głodówka, która doprowadzała do straszliwej śmierci miliony ludzi. Oczywiście wszyscy słyszeliśmy o ofiarach głodu w Stalinowskiej Ukrainie, ale takie samo ludobójstwo miało miejsce w Chinach, Korei Północnej i wielu innych "rajach" komunistycznych. Polska arystokracja była bardzo grożna dla komunistów. Nie tylko posiadała ona wielkie majątki ziemskie, które świetnie prosperowały i dawały bogate plony, ale także polska elita była finansowo niezależna od banków. Polscy arystokraci byli bardzo religijni i patriotyczni. Brali udział w powstaniach narodowych i dążyli do odbudowania niepodległego państwa polskiego. Sponsorowali polską naukę i kulturę. Po 1989 roku w tzw. wolnej Polsce w dalszym ciągu dyskriminowano wiele polskich rodzin arystokratycznych i ten proces trwa do dzisiaj.
  1
 • fortepian
  2015-03-14 14:05:08
  re spadający z dachu
  To co obecnie się dzieje jest daleką konsekwencją tego, że 'tej Polski już niema'. Tacy jak ty są też tego konsekwencją. Współczuje ci.
  0
 • LAS
  2015-03-14 18:37:25
  Re: fotograf
  Masz takie same poglądy jak wódz rewolucji bolszewickiej Włodzimierz Lenin. Właśnie on kazał zastrzelić ostatniego cara Rosji Mikołaja II Aleksandrowicza Romanowa razem z jego żoną i pięciorgiem dzieci w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku w Jekaterynburgu. Lenin postanowił zlikwidować carską rodzinę pomimo, że
  car Mikołaj II abdykował już 15 marca 1917 roku i zgodził się na zawsze opuścić Rosję.
  0
 • LAS
  2015-03-16 18:47:43
  Re: kizio
  Przykro, że tak piszesz. Prawda historyczna mówi za siebie. To właśnie przedstawiciele polskiej szlachty i arystokracji walczyli w powstaniach narodowycy, doprowadzili do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, bronili naszej ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1918-1920, brali udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku, utworzyli Armię Krajową, bronili stolicy w czasie powstania warszawskiego, walczyli na zachodzie w czasie II wojny światowej pod dowództwem gen. Andersa i gen Maczka, byli bohaterskimi pilotami z dywizjonu 303, który pomógł obronić Anglię przed hitlerowcami. A co Ty zrobiłeś dla Polski skoro masz czelność obrażać bohaterskich polskich patriotów ???
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • albert
  2015-03-13 22:25:05
  Dzięka Bogu ten świat darmozjadów przeszedł do historii. Niestety nowe ziemiaństwo się odradza w prostackiej formie typu Izdebski czy familia Leppeów, lub nowobogackich typu Modest Amaro (de domo Basiura)
  2
 • katolik
  2015-03-13 20:45:33
  nareszcie cos w niemickiej sprigerowskiej prasie o tematyce polskiej, Polacy prosza o wiecje bo sami w necie nie znajda...mam nadzieje ze supadniecie jak za odra we wlasne bagno.
  1
 • LAS
  2015-03-16 00:07:16
  Re:św.augustyn
  Skoro według Ciebie monatchie są takie okropne to jak wytłumaczyć fakt, że we współczesnych królestwach: Australii, Belgii, Danii, Hiszpanii, Kanady, Niderlandów, Norwegii, Nowej Zelandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej obywatelom żyje się całkiem nieżle i że wielu Polaków marzy o osiedleniu się w tych państwach ???
  1
 • historyk
  2015-03-24 11:35:03
  A nad brama rezydencji Potockich powiescie napis : "To oni w Targowicy sprzedali Polske Rosji".
  1
 • LODY KRECE na POLSKIEJ ZIEMI
  2015-03-14 03:54:08
  ten DZIENNIK zaPOmnial o CHLEWIKU w OBORNIKACH slawnej rezydencji HRABIEGO BIGOS z KomoRuskich
  0
 • kizio
  2015-03-16 11:10:06
  Przekupni zdrajcy narodu, nie ma co żałować.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
Reklama

Zobacz więcej

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej