Piotr Wojcieszek, prezes Polskiego Wydawnictwa Encyklopedycznego, wydawca miesięcznika, powiedział, że "Egzorcysta" jest skierowany do tych, którzy przeżywają swoją wiarę, swoją obecność w Kościele, jak również do tych, którzy są z boku, poza Kościołem.

Reklama

Jak mówił, głównym zadaniem miesięcznika jest przestrzeganie przed zagrożeniami ze strony fałszywych religii, a także zachęcanie do namysłu nad rzeczywistością. Według niego trzy miliony Polaków korzysta z usług wróżek i gabinetów ezoterycznych, a Polacy wydali w 2010 r. około 2 mld zł na usługi ezoteryczne. Jego zdaniem większość dzieci wprowadzana jest w świat magii bez świadomości u ich rodziców, jakie zagrożenia się z tym wiążą. Czytelnicy znajdą w miesięczniku nie tylko informacje o tego typu zagrożeniach, ale i porady, jak się przed nimi ustrzec.

W skład rady programowej miesięcznika wchodzą m.in. egzorcysta Archidiecezji Warszawskiej ks. Andrzej Grefkowicz i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów Aleksander Posacki.

Relatywizm w kulturze, w postrzeganiu dobra i zła, jak i ekspansja fałszywych duchowności - okultyzmu, sekt, satanizmu, pseudopsychologii to podstawowe przyczyny współczesnego zniewolenia, opętania przez złe duchy - podkreślił o. Posacki, dodając, że tym m.in. spowodowany jest wzrost liczby egzorcystów w ostatnich latach; w ciągu 15 lat w Polsce liczba egzorcystów wzrosła z czterech do 120.

Problem ten - jak zaznaczył o. Posacki - jest problemem ogólnoeuropejskim, choć w różnych krajach jest różna na to reakcja, i różna liczba egzorcystów; najwięcej jest ich we Włoszech.

Ks. Andrzej Grefkowicz wyjaśnił, że egzorcyzm jest jedną z form liturgii Kościoła. Dodał, że dokument Rytuał egzorcyzmu został podpisany przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku. Zawiera on - jak powiedział k. Grefkowicz - formułę modlitw, teksty biblijne, a także same formuły egzorcyzmów. Dodał, że egzorcyzmy może odprawiać w Kościele katolickim tylko kapłan, który został delegowany przez biskupa do tego rodzaju posługi.

Jak poinformował ks. Grefkowicz, miesięcznie około 40 osób otrzymuje pomoc od egzorcysty Archidiecezji Warszawskiej. To, co widzimy na filmach o egzorcyzmach, nie odbiega bardzo od rzeczywistości - zaznaczył. Dodał, że częściej proszą o pomoc kobiety, ale to nie znaczy, że mężczyźni rzadziej padają ofiarą opętania.