Nową ustawę medialną zapowiadają rządzący z kolejnych opcji politycznych. Jednak mimo zapowiedzi wciąż nie udało się opracować kompleksowych zmian, które uregulują kwestie finansowania mediów publicznych. PO zapowiada taką ustawę od początku kadencji. Ale końca prac nie widać.
Bogdan Zdrojewski poinformował w Polskim Radiu, że zakończyły się wewnętrzne konsultacje w sprawie nowej ustawy medialnej. Minister kultury nie był jednak w stanie określić kiedy zostanie ona przygotowana i przegłosowana. W jego ocenie, w chwili obecnej, najważniejsze jest uzyskanie politycznej zgody, która pozwoli na stworzenie optymalnych przepisów regulujących rynek medialny. Ostrzegł jednocześnie przed pochopnym działaniem ponieważ przykłady z Niemiec i Francji pokazały, że nieprzemyślane decyzje mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie mediów publicznych.
Zdrojewski odniósł się też do pomysłów unormowania dostępu do wartości intelektualnych, powstałych dzięki pieniądzom podatników. Podkreślił, że proponowana przez resort administracji i cyfryzacji ustawa o otwartych zasobach publicznych pomoże w promocji polskich osiągnięć, a jednocześnie wesprze rozwój gospodarki.
Bogdan Zdrojewski dodał, że nadchodzi czas, aby zmienić zapisy prawa autorskiego, które są mocno anachroniczne.