Prezydium rady ukonstytuowało się podczas inauguracyjnego posiedzenia w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie.

Reklama

Jacek Szymanderski to były działacz "Solidarności" i opozycji w PRL. Pracował również jako dyrektor Ośrodka Badań Opinii Publicznej. Nowy przewodniczący Rady Programowej podkreślił w rozmowie z IAR, że zamierza korzystać ze swoich doświadczeń zawodowych, związanych z badaniem mediów oraz wykształcenia socjologicznego i dlatego dużą wagę chce zwracać na audytorium: kto słucha i czego chce słuchać.

Do Rady Programowej PR weszli: Rafał Grupiński, Urszula Augustyn, Edward Pałłasz, Piotr Węgleński - rekomendowani przez Klub Parlamentarny PO; Krzysztof Czabański, Tadeusz Deszkiewicz i Witold Kołodziejski - przez Klub Parlamentarny PiS; Bożena Żelazowska - przez PSL; Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska rekomendowana przez Klub Parlamentarny SLD i Marcin Rzońca - przez Twój Ruch.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w skład Rady Programowej Polskiego Radia powołała: Krystiana Legierskiego, Małgorzatę Muzoł, Zbigniewa Nosowskiego, Jana Poprawę i Jacka Szymanderskiego.
Rada programowa liczy 15 członków.

Reprezentowanych jest przez ugrupowania parlamentarne, pięciu rekomenduje KRRiT. Kadencja rad trwa 4 lata. Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji, członkowie Rad Programowych publicznej radiofonii i telewizji reprezentują społeczne interesy i oczekiwania związane z działalnością programową. Rady są również zobowiązane do przedstawiania swoich opinii w procesie uzgodnień planów programowo-finansowych.

Reklama