Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wręczono po raz piętnasty. Werdykt Kapituły ogłoszono na gali, która odbyła się w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej.

W roku 30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności Kapituła uhonorowała trzech dziennikarzy tytułem "Dziennikarza Dekady", nawiązując tym samym do Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz XX-lecia", którą w 2010 roku odebrał red. Jerzy Baczyński.

Reklama

Tym razem przyznano trzy równorzędne nagrody specjalne, a laureatami zostali: Bianka Mikołajewska (wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press; przez 13 lat związana z redakcją "Polityki"), Adam Pieczyński (redaktor naczelny TVN24 i Faktów TVN; współtwórca pierwszej polskiej stacji informacyjnej - TVN24) i Paweł Reszka (kierownik Działu Krajowego tygodnika "Polityka"; w ostatnich 10 latach pisał m.in. dla "Tygodnika Powszechnego" i "Newsweek Polska"; autor takich książek jak "Mali Bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy", "Mali Bogowie 2. Jak umierają Polacy", czy "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy").

To oni, zdaniem Kapituły, "w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości".

Reklama

Laureaci Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz Dekady", oprócz pozłacanej statuetki, otrzymali po 100 tys. zł ufundowane przez Zbigniewa Jakubasa z jego prywatnego majątku.

Co roku Kapituła, składająca się z redaktorów naczelnych, dyrektorów programowych i wybitnych przedstawicieli najważniejszych polskich mediów, przyznaje też Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego autorom materiałów dziennikarskich, które "łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają +za kulisy+ otaczającej nas rzeczywistości".

Doroczną nagrodę im. A. Woyciechowskiego otrzymali bracia Marek i Tomasz Sekielscy za swój film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu", poruszający problem pedofilii w polskim kościele katolickim. Oprócz statuetki otrzymali czek wartości 50 tys. zł.

Reklama

Wyróżnienia honorowe trafiły w ręce Magdaleny Gałczyńskiej za artykuł "Farma troli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli +za czynienie dobra nie wsadzamy+" opublikowany 19 sierpnia br. w Onecie oraz Grzegorza Rzeczkowskiego z "Polityki" za książkę "Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami".

Tomasz Sekielski jest pierwszym dziennikarzem, który odebrał Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego dwukrotnie - pierwszy raz w 2006 roku razem z Andrzej Morozowskim.

Po raz pierwszy Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wręczono w 2005 r. Celem konkursu jest uhonorowanie dziennikarzy za "odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane". Nominacje przyznają członkowie Kapituły, a ich decyzje są niezależne, niezawisłe i niepodważalne. W tym roku, wyjątkowo, trzy nominacje do Nagrody Specjalnej pochodziły z głosowania kolegiów redakcyjnych mediów informacyjno-publicystycznych.

NOMINOWANI

W 15. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego nominacje otrzymali:

- Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki
za cykl artykułów na temat importu do Polski węgla z Rosji oraz z Donbasu publikowanych między 13 września 2018 a 28 maja 2019 roku w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

- Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik
za cykl artykułów śledczych dotyczących tzw. "afery KNF" publikowanych od 13 listopada 2018 roku w "Gazecie Wyborczej"

- Wojciech Czuchnowski i Iwona Szpala
za cykl artykułów poświęconych tzw. "aferze Srebrnej" zapoczątkowany publikacją“Taśmy Kaczyńskiego. Jak powstał układ zamknięty Srebrna”, która ukazała się 29 stycznia 2019 roku w "Gazecie Wyborczej"

- Magdalena Gałczyńska
za artykuł "Farma troli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli "za czynienie dobra nie wsadzamy" opublikowany 19 sierpnia 2019 roku w Onecie

- Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak
za reportaż "Chore bydło kupię" wyemitowany 26 stycznia 2019 roku w "Superwizjerze TVN" w telewizji TVN24

- Grzegorz Rzeczkowski
za książkę "Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami"

- Marek i Tomasz Sekielscy
za film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu" opublikowany 11 maja 2019 roku na platformie YouTube

- Patryk Słowik
za cykl artykułów o kryzysie lekowym publikowany między 25 czerwca 2019 roku a 12 lipca 2019 roku w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

- Mariusz Zielke
za artykuł "Krzysztof Sadowski jest pedofilem, wiele doniesień o kryciu przez branżę" opublikowany 6 sierpnia 2019 roku na Salon24.pl