W tych krajach nie ma wolności słowa. Ranking największych cenzorów
1 Na pierwszym miejscu rankingu największych cenzorów znalazła się Erytrea. Niewielkim państwem leżącym w Afryce wschodniej na granicy z Etiopią i Dżibuti od 1993 roku zarządza prezydent Isaias Afewerki. Jak podaje CPJ, żaden zagraniczny dziennikarz nie ma wstępu na teren Erytrei a wszystkie funkcjonujące w państwie media podlegają kontroli rządu. Podlegające władzom Ministerstwo Informacji nadzoruje niemal każdą relację zamieszczaną w mediach i w wielu przypadkach, narzuca dziennikarzom, co powinno znaleźć się w tworzonych przez nich materiałach.
AP / BEATRIX STAMPFLI
2 Korea Północna w poprzednim rankingu największych cenzorów zajmowała pierwsze miejsce. Tym razem pokonana przez Erytreę, wciąż plasuje się w ścisłej czołówce. Spadek z pierwszej pozycji Korea zawdzięcza delikatnemu "pęknięciu" w szczelnej barierze cenzury, jakim było otwarcie w tym roku oddziału amerykańskiej agencji Associated Press w Phenianie. Pracujący w nim dziennikarze - ochotnicy zajmują się dokumentowaniem codziennego życia mieszkańców Korei. Komitet Ochrony Dziennikarzy podkreśla jednak, że Korea Północna to wciąż szczelnie zamknięte państwo, w którym ograniczenia dostępu do informacji mają przełożenie na bezpieczeństwo nuklearne świata.
AP / David Guttenfelder
3 Cenzura w Syrii zaostrzyła się w odpowiedzi na polityczne zamieszki. Dlatego też w rankingu CPJ kraj ten przeskoczył z 9 na 3 pozycję. Niechlubny awans Syria zawdzięcza niedopuszczaniu zagranicznych mediów do swobodnego relacjonowania wydarzeń oraz represjom wobec własnych dziennikarzy
Shutterstock
4 W Iranie, podobnie jak w Syrii, zaostrzenie cenzury jest wynikiem zamieszek politycznych. Komitet Ochrony Dziennikarzy donosi, że władze Iranu stosują takie techniki cenzury, jak blokowanie Internetu i masowe aresztowania dziennikarzy mające na celu pełną kontrolę nad przepływem informacji.
Shutterstock
5 5. miejsce zajęła Gwinea Równikowa, której wszystkie media są bezpośrednio bądź pośrednio kontrolowane przez Prezydenta Teodoro Obianga
AP / Rebecca Blackwell
6 6. miejsce Uzbekistan. Brak niezależnej prasy i prześladowania wobec dziennikarzy skutecznie blokują przepływ informacji.
AP / EFREM LUKATSKY
7 7. miejsce zajęła Birma, w której pomimo wprowadzenia wielu reform, wciąż nie zmieniono skostniałych zasad cenzury
Shutterstock
8 8. miejsce - Arabia Saudyjska, która podobnie jaki inne państwa Środkowego Wschodu, zwiększyła cenzurę w odpowiedzi na polityczne rozruchy.
AP / KAMRAN JEBREILI
9 9. miejsce - Kuba, w której Partia Komunistyczna wciąż kontroluje wszystkie media.
AP / JOSE GOITIA
10 Na ostatniej 10. pozycji znalazła się Białoruś. Jedyne europejskie państwo w rankingu, przez ostatnie represje Aleksandra Łukaszenki zepchnęło do podziemia resztki niezależnych mediów.
Shutterstock