Dziennikarze na widelcu KRRiT. Olejnik prowokacyjnie się pochyla, Tadla przerywa. ZDJĘCIA
1 Eksperci KRRiT pozytywnie ocenili dziennikarza TV Trwam. Uznali, że utrzymuje rozmowę w życzliwym i przyjaznym, a momentami nawet żartobliwym tonie, zwraca się kulturalnie do gości. Odnosi się do gości z szacunkiem, ale zadaje raczej wygodne pytania, nie prowokuje ani nie atakuje. Podobnie scharakteryzowano też ojców dziennikarzy prowadzących inną publicystyczną audycję TV Trwam czyli "Rozmowy niedokończone".
Media
2 Dziennikarka prowadzi rozmowę w życzliwym stylu i z sympatią odnosi się do gości, często jednak prowokuje gości do kontrowersyjnych wypowiedzi i nie waha się przed zajęciem wyraźnego stanowiska w dyskusji - zauważają autorzy raportu KRRiT.
Inne / Artur Chmielewski
3 Kajdanowicz w opinii KRRiT uważnie wsłuchuje się w słowa gościa, zazwyczaj przerywa tylko po to, by coś dopowiedzieć, zadać nowe pytanie. Przeważnie prowadzi rozmowę w spokojnym stylu, jednak czasami zajmuje zdecydowane stanowisko w dyskusji.
Media
4 Jak wynika z analizy KRRiT dziennikarka odnosi się do gości z szacunkiem, dba o równy czas wypowiedzi, wyraźnie różnicuje styl prowadzenia rozmowy w zależności od gościa, dopasowując sposób i dynamikę wypowiedzi do przebiegu dyskusji.
Media
5 KRRiT przeanalizowała dwie audycje Rymanowskiego - "Jeden na jeden" w TVN24 i program "Kawa na ławę". Jeśli chodzi o pierwszą audycję to eksperci uznali, że dziennikarz jest na początku neutralny wobec gości, jednak aktywnie modyfikuje styl prowadzenia rozmowy i stosunek do gości w zależności od rozwoju dyskusji. W weekendowej rozmowie z politykami na antenie TVN24 Rymanowski czasami prowokuje gości lub celowo porusza tematy wyraźnie dla nich niewygodne. Dba jednak o równy udział gości w dyskusji, aktywnie przerywa wypowiedzi w sytuacji, kiedy któryś z gości próbuje wejść w słowo innemu poz a kolejnością.
Inne / Wojciech Grzedzinski
6 KRRiT analizowała też sztandarowy program Moniki Olejnik, czyli "Kropkę nad i" w TVN24. W ich ocenie dziennikarka rozmawia z gościem życzliwie, skraca dystans, ale w sytuacji konfrontacji poglądów zaczyna wyraźnie krytykować gości, często przerywa, zadaje pytania retoryczne, wchodzi w polemikę. Przy czym wyraźne są jej sympatie i antypatie. Czasami stara się narzucić pozycję do minującą w interakcji z gościem. Analitycy zarzucają też Olejnik nasilone zachowania niewerbalne, które utrudniają rozumienie treści wypowiadanych w studiu. Ich zdaniem dziennikarka relatywnie wysoko unosi ręce, bardzo często podnosi głos, zdecydowanym gestem odrzuca włosy i czasem prowokacyjnie pochyla się nad stolikiem w stronę gościa. Przy szerszym kadrowaniu te elementy komunikacji niewerbalnej zwracają uwagę widza zdecydowanie bardziej niż słowa wypowiadane zarówno przez gościa, jak i przez dziennikarkę.
TVN
7 Na antenie TVN 24 prowadzi program "Tak jest". KRRiT stwierdziła, że dziennikarz jest na początku audycji neutralny wobec gości, jednak aktywnie modyfikuje styl prowadzenia rozmowy i stosunek do gości w zależności od rozwoju dyskusji. Często posługuje się ironią, nie stroni od kontrowersyjnych kwestii i prowokacji wobec gości.
Wikimedia Commons
8 Beata Tadla prowadzi na zmianę z Krzysztofem Ziemcem "Dziś wieczorem" w TVP Info. KRRiT zauważa, że dziennikarka bardzo często zwraca uwagę gościom, nie pozwala im dokończyć myśli, czasami przerywa ich wypowiedzi w bardzo dynamiczny sposób, często krytykuje gości i wyraża swój osobisty stosunek do przedmiotu dyskusji, aktywnie angażuje się w spór w rozmowie z gościem.
AKPA
9 Ziemiec - zdaniem analityków KRRiT - ma neutralny stosunek do gości, odnosi się do nich z szacunkiem, często w sposób życzliwy, pozwala sobie na merytoryczne kontrargumenty do wypowiedzi gościa, wprowadza je jednak spokojnym tonem i bez agresywnego przerywania wypowiedzi.
Wikimedia Commons
10 Dziennikarce często zdarza się prowokacyjnie zadawać pytania gościowi. Dopytuje go, podnosząc ton głosu, nawiązuje do krytyki wyrażonej wobec gościa przez opozycję. Zadaje mu kłopotliwe pytania. Wszystkie te strategie wydają się być elementem opresji wobec gościa. W pewnym momencie prowadząca ironicznie podśmiewa się z wypowiedzi gościa.
Polsat
11 Dziennikarz nie pokazuje żadnych emocji względem gościa. Zadaje mu względnie wygodne pytania, nie prowokując, ale też zachowania niewerbalne nie wyrażają znacznej życzliwości. CZYTAJ WIĘCEJ: Gugała dla dziennik.pl: Nikt mi gęby nie zakneblował
AKPA
12
Media
13 Kamila Biedrzycka-Osica mocno różnicuje stosunek do gości – od neutralnego, życzliwego, ułatwiającego wypowiedzi, do ironicznego i wyraźnie krytycznego.
Media
14 Eksperci wskazują, że Sakowska jest początkowo nastawiona wobec gości życzliwie, ale często zdecydowanie przerywa ich wypowiedzi, zadaje niewygodne pytania i dopytuje. Mimo wysokiej temperatury dyskusji nie daje po sobie poznać zaangażowania emocjonalnego (wyłączywszy moment ami wyrazistą komunikację pozawerbalną – przewracanie oczami lub otwieranie ich szerzej, mimika, sposób siedzenia etc.), prezentuje dystans wobec gości.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję