Duda z papieżem, Wałęsa i wszystkie NAJLEPSZE ZDJĘCIA. Konkurs Grand Press Photo 2016
1
II miejsce w kategorii LUDZIE
Broniszów. Zdjęcie z fotoreportażu pokazującego codzienne życie mieszkańców tej niewielkiej wsi. W tej rodzinie ojciec pracuje w Niemczech, wraca do domu tylko na święta. Wtedy młodsze dzieci, stęsknione, nie opuszczają go oni na krok. Tu: wspólne oglądanie telewizji.
31 grudnia 2015
Grand Press Photo
2
II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Kalisz. Honorata, absolwentka teologii, i Agnieszka, absolwentka zarządzania, są razem. Razem też pracują w hipermarkecie w Kaliszu na kierowniczych stanowiskach. Wspólnie wychowują 16-letnią córkę Honoraty i 7-letniego syna Agnieszki. Chcą większej rodziny. Honorata jest po trzeciej, nieudanej próbie zajścia w ciążę. Zdecydowały, że kolejne trzy próby w domu podejmie Agnieszka. Jeśli i one zawiodą, będą starały się w klinice. Zdjęcie jest częścią fotoreportażu, nad którym autorka pracuje od 2013 roku.
4 czerwca 2015
Grand Press Photo
3
III miejsce w kategorii PORTRET SESYJNY
Ostrołęka. Łukasz Świrydowicz, zawodnik mieszanych sztuk walki z klubu Vale Tudo Białystok tuż przed wejściem na ring podczas Gali Sztuk Walki w Ostrołęce.
4 grudnia 2015
Grand Press Photo / Tomek Lendo
4
II miejsce w kategorii WYDARZENIA
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności. Lech Wałęsa wychodzi po konferencji prasowej, podczas której odniósł się do zarzutów stawianych przez Instytut Pamięci Narodowej dotyczących jego rzekomej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
29 lutego 2016
Grand Press Photo
5
II miejsce w kategorii SPORT
Morawczyna. Kwiecień, ale w Tatrach wciąż śnieg. Na trening nigdy nie jest zbyt zimno, także w Morawczynie, na jednym z najwyżej położonych boisk piłkarskich w Polsce. Tu gra się na wysokości 680 m n.p.m.
11 kwietnia 2015
Grand Press Photo
6
II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO
Będzin. Cmentarz w pobliżu Tauron PKE SA Elektrowni Łagisza.
1 listopada 2015
Grand Press Photo / Fot. Grzegorz Celejewski Agenc
7
II miejsce w kategorii PORTRET SESYJNY
Kraków. Emilia od 15 lat choruje na anoreksję. Choroba wyniszczyła 78 proc. jej organizmu. Kobieta ma 55 lat i waży 33 kg. Jest zbyt stara i zbyt chuda, by szpitale chciały ją leczyć.
19 lutego 2016
Grand Press Photo / Fot. Mateusz Skwarczek Agencja
8
Zwycięzca w kategorii WYDARZENIA
Grecja. Migranci i uchodźcy opuszczający port w Pireusie. Ponad milion ludzi, głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu, przybyło do Europy w 2015 roku. Ponad 80 proc. z nich wybrało morską przeprawę przez cieśniny Morza Egejskiego z wybrzeża Turcji na greckie wyspy. Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu dokumentującego pierwsze dni uchodźców i migrantów na europejskiej ziemi.
17 października 2015
Grand Press Photo
9
Zwycięzca w kategorii SPORT
Poznań. Liga Europy UEFA, mecz Lech Poznań-FC Basel. Na zdjęciu Szymon Pawłowski i Taulant Xhaka.
10 grudnia 2015
Grand Press Photo
10
Zwycięzca w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Bydgoszcz. Alpiniści z firmy Everest, którzy na co dzień zajmują się m.in. myciem okien w wysokich budynkach, przyjechali do chorych dzieci ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza przebrani w kostiumy superbohaterów.
11 czerwca 2015
Grand Press Photo
11
Zwycięzca w kategorii ŚRODOWISKO
Nocna Warszawa uchwycona z pokładu śmigłowca w trakcie lotu kilometr nad centrum miasta.
2 października 2015
Grand Press Photo
12
Zwycięzca w kategorii KULTURA I CZŁOWIEK
Moskwa. Niezależnie od pogłębiającego się w kraju kryzysu i uszczelniającej się kurtyny między Rosją a Zachodem elita Rosji pławi się w blichtrze i luksusie. Zdjęcie z Moscow Mercedes Fashion Week.
Marzec 2016
Grand Press Photo
13
Zwycięzca w kategorii LUDZIE
Pola Lednickie koło Gniezna. Pogrzeb ojca Jana Góry, pomysłodawcy i organizatora Spotkań Młodych Lednica 2000. Na uroczystość pogrzebową przyjechało wielu wiernych z całej Polski, dla których ojciec Góra był przewodnikiem duchowym.
30 grudnia 2015
Grand Press Photo
14
Zwycięzca w kategorii PORTRET SESYJNY
Warszawa. Aneta, rocznik '83, chora na nowotwór, czwarty stopień zaawansowania. Efekt sesji, o którą poprosiła, by oswoić się z nową fryzurą po chemioterapii.
7 marca 2016
Grand Press Photo
15
I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO
Nocna Warszawa uchwycona z pokładu śmigłowca w trakcie lotu kilometr nad centrum miasta.
2 października 2015
Grand Press Photo / Maciej Margas
16
III miejsce w kategorii ŚRODOWISKO
Ukraina. Prypeć – miasto wysiedlone prawie 30 lat temu z powodu katastrofy elektrowni jądrowej.
16 grudnia 2015
Grand Press Photo
17
III miejsce w kategorii SPORT
Lublin. Pierwsze od prawie 40 lat mistrzostwa Polski w pływaniu na nowo otwartym basenie Aqua Lublin. Jeden z pływaków biorący udział w sztafecie mieszanej 4x50 m.
17 grudnia 2015
Grand Press Photo
18
III miejsce w kategorii WYDARZENIA
Nepal, Katmandu. To był siódmy dzień mojego pobytu w tym pięknym mieście. Wyszedłem z pokoju na piątym piętrze w hotelu, zamknąłem drzwi i gdy miałem schodzić na dół, cały budynek nagle zaczął się strasznie trząść. Pobiegłem do wejścia na taras. Trzymając się ściany, patrzyłem, jak pęknięty sufit nad moją głową otwierał się i zamykał z każdym wstrząsem. Z zewnątrz dochodziły dziwne odgłosy, stłumione huki, szumy. Po kilkudziesięciu sekundach wszystko ustało. Wbiegłem z powrotem do swojego pokoju, chwyciłem plecak z aparatem i wybiegłem na ulicę. Dookoła mnie były zburzone domy i świątynie, cały historyczny plac Durbar w ruinie, wszędzie zasypani ludzie pod gruzami. Zdjęcie pochodzi z reportażu powstałego tuż po tragedii.
25 kwietnia 2015
Grand Press Photo / Maciej Dakowicz
19
III miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Rakowo koło Gniezna. Wesele we wsi, gdzie kultywowany jest zwyczaj przygrywania przez grajka podczas wyjścia nowożeńców z domu rodzinnego panny młodej.
25 lipca 2015
Grand Press Photo
20
PROJEKTY DOKUMENTALNE
II miejsce
„Bardzo jasny szczyt”
Ten projekt dotyka fenomenu pielgrzymowania i wiary związanego z Jasną Górą od wieluset lat. Jednostki i tłumy nieustannie odwiedzają to miejsce. Odbywające się tu obrzędy, obchody, stałe i jednorazowe spotkania, ogromna szlachetność, polskość – tworzą niepowtarzalną atmosferę. Przez lata powstało w tym miejscu wiele znakomitych reportaży, które były dla autora punktem odniesienia. Przekonały go do tego, że ważne jest kontynuowanie tradycji w świecie, który nieustannie się zmienia.
Klasztor ojców Paulinów w Częstochowie został założony w 1382 roku. Jest największym w Polsce i jednym z największych na świecie miejscem kultu maryjnego. Przybywa tam rocznie prawie 4 mln pielgrzymów z 74 krajów. Tradycja pieszych pielgrzymek sięga średniowiecza. Największym skarbem klasztoru jest słynący z wielu cudów, owiany tajemnicą obraz Matki Bożej Królowej Polski. Jasna Góra, na której stoi klasztor, uważana jest za duchową stolicę Polski.
Projekt liczy 26 zdjęć. Okres pracy nad projektem: 9 listopada 2013 – 25 grudnia 2015
Grand Press Photo
21
II miejsce w kategorii LUDZIE - NAGRODA NIKONA
Pruszków, Warszawa. Sebastian Grzywacz nie widzi. Dziewięć lat temu w wypadku motocyklowym stracił wzrok. Rok później urodził się jego syn Franek. Dwa lata później odeszła od nich mama Franka. Od tego czasu Sebastian wychowuje Franka sam. Chłopak ma 7 lat, chodzi do pierwszej klasy podstawówki w podwarszawskim Pruszkowie. Sebastian pracuje jako przewodnik na „Niewidzialnej wystawie” – miejscu, które zwiedza się w całkowitej ciemności. Prowadzi też zajęcia dla dzieci, na których opowiada o życiu osób niewidomych. I o tym, że jest szczęśliwy...
Grand Press Photo
22
Photo Book of The Year 2015
„317 Days to Mars”
Książka zawiera 121 fotografii barwnych wykonanych w New Delhi w latach 2013–2015. Indie, najliczniejsza demokracja i jedno z najszybciej rozwijających się państw na świecie, 5 listopada 2013 roku wysłały rakietę w kierunku Marsa. Po ponad 300 dniach lotu indyjski statek kosmiczny dotarł na orbitę Czerwonej Planety. Ta podróż na obcą planetę została wykorzystana jako paralela zderzenia się z rzeczywistością subkontynentu. Poczucie obcości, jakie mają Europejczycy na ulicach indyjskich miast, jest z jednej strony oczywiste, a z drugiej za każdym razem mocno dezorientujące. To wrażenie właśnie jest podstawą tego projektu książkowego. Poczucie zagubienia oraz zdziwienia postaciami i sytuacjami zapisanymi na fotografiach zostaje spotęgowane przez układ książki. Edycja, sugerując wizualne i znaczeniowe powiązania między zdjęciami, zaprasza czytelnika do gry w niszczenie stereotypów o Oriencie i odkrywanie nowego oblicza współczesnych Indii.
Jury nagrodziło autora za to, że pracując nad projektem, rzeczywiście „myślał książką” – począwszy od oszczędnej grafiki, przez dobór papieru, po świetne reporterskie zdjęcia, stworzył bardzo przemyślaną formę, która oddaje to, co zamierzył.
Grand Press Photo
23
I nagroda w kategorii ŚRODOWISKO
Województwo pomorskie. 105 państw na świecie wykorzystuje energetykę wiatrową. Wielka piątka to Chiny, USA, Niemcy Hiszpania i Indie. W 2020 roku dzięki tej energetyce do środowiska nie dostanie się 342 mln ton dwutlenku węgla – to 80 proc. tego, co emitują samochody Unii Europejskiej. Sektor energetyki wiatrowej zapewni pracę 520 tys. ludzi. Z drugiej strony, elektrownie wiatrowe budzą coraz większy sprzeciw społeczny, stoją na trasach przelotów ptaków, budzą poczucie zagrożenia wśród okolicznych mieszkańców (dźwięki, wibracje, ruch), a bilans energetyczny tych elektrowni nadal bliski jest zeru. Ten projekt fotograficzny ma się stać przyczynkiem do refleksji nad naturą energii; być kolejnym elementem w dyskusji o portrecie cywilizacyjnym człowieka.
21 maja – 4 czerwca 2015
Grand Press Photo
24
I nagroda w kategorii WYDARZENIA
Paryż. 13 listopada 2015 roku trzy grupy terrorystów zaatakowały jednocześnie trzy różne cele: stadion Saint-Denis, kawiarnie i restauracje w 10. i 11. dzielnicy oraz Bataclan, salę widowiskową, w której odbywał się koncert amerykańskiej grupy rockowej. Bilans: 130 ofiar. Średnia wieku: 35 lat. Nazajutrz w miejscach zamachów zaczęły piętrzyć się kwiaty. Przechodnie zapalali świece, oddawali hołd ofiarom.
14–16 listopada 2015
Grand Press Photo / TADEUSZ KONIARZ
25
Fotoreportaż - II miejsce w kategorii WYDARZENIA
Macedonia. Od kiedy ten i inne kraje zablokowały dla migrantów tzw. bałkański szlak na północ Europy, w Idomeni utknęło co najmniej 12 tys. ludzi. Tego dnia kilkuset migrantów przełamało kordon policyjny po greckiej stronie przejścia w Idomeni, a następnie wyłamali bramę na pobliskim kolejowym przejściu granicznym. Około 500 demonstrantów wykrzykiwało: „Otworzyć granice!”. Niektórzy obrzucali kamieniami macedońską policję – ta odpowiedziała gazem łzawiącym i granatami hukowymi. Wówczas migranci się wycofali. Według obecnych na miejscu przedstawicieli organizacji Lekarze Świata co najmniej 30 osób, w tym wiele dzieci, zwróciło się o pomoc lekarską w związku z problemami z oddychaniem wywołanymi gazem łzawiącym.
29 marca 2016
Grand Press Photo / Louisa Gouliamaki
26
I nagroda w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Bolesław Mariański (lat 96) w drodze do kaplicy na mszę świętą
Wielka Brytania, Stover, Newton Abbot. Po drugiej wojnie światowej większość polskich żołnierzy, którzy walczyli po stronie narodów zjednoczonych i pod dowództwem brytyjskim, nie była w stanie wrócić do Polski. Dla większości ich rodzinne strony stały się miejscem kontrolowanym przez władze sowieckie. Obawiano się aresztowań na tle politycznym. Ze względu na znaczący udział Polaków w wojnie byli postrzegani w Whitehall i szerszych kręgach jako „sprawa wyjątkowa”. Polski akt przesiedlenia został podpisany w 1947 roku (znany również jako obietnica Churchilla). Nałożył on obowiązek na władze brytyjskie (dzisiaj Ministerstwo Obrony) zaspokojenia potrzeb tych Polaków i ich rodzin, którzy na jego mocy zdeklarowali się pozostać w Wielkiej Brytanii. Potrzeby dotyczyły zarówno pomocy finansowej, jak i utrzymania w obozach czy hotelach. Utworzono 45 obozów przesiedlenia na terenie całej Wielkiej Brytanii. Ilford Park Polish Home jest ostatnim, nad którym opiekę sprawuje Ministerstwo Obrony. Lokalnie nazywany jest Małą Polską.
11 lutego – 27 marca 2016
Grand Press Photo
27
II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Warszawa. Lilly jest świnią, która została uratowana z rzeźni przez Pawła i Kasię. Mieszka z nimi i ich dwójką dzieci w mieszkaniu w bloku na Ursynowie. Kilka lat temu Paweł przypadkowo w pracy, podczas przekładania skrzynek, zabił szczura, dlatego postanowił razem z Kasią uratować inne życie. Tak Lilly trafiła do nich z radomskiej hodowli tucznika. Cała rodzina, razem z Lilly, to weganie.
10 września – 6 grudnia 2015
Grand Press Photo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję