Kości odnalezione w górach Atapuerca świadczą o tym, że przodkowie człowieka współczesnego, należący do gatunku Homo antecessor, byli kanibalami - dowodzą naukowcy hiszpańscy, pracujący pod kierunkiem Eudalda Carbonella z Uniwersytetu Rovira.

Reklama

W jednej z jaskiń, w warstwie archeologicznej sprzed 800 tys. lat, naukowcy znaleźli 1039 kości, które należały do mamutów, bizonów, kotów i innych zwierząt. Wśród nich było 159 kości należących do 11 osobników Homo antecessor. Podobnie jak kości zwierząt, one również nosiły ślady cięcia i zeskrobywania mięsa.

Homo antecessor miał mózg wielkości dwóch trzecich ludzkiego mózgu. Prawdopodobnie był przodkiem zarówno ludzi współczesnych, jak i neandertalczyków. Człowiek współczesny pojawił się na terenach dzisiejszej Hiszpanii około 30 tys. lat temu.

Jak uważają autorzy badań, przemieszanie kości zwierzęcych i kości naszych przodków może oznaczać, że kanibalizm nie wiązał się z jakimś szczególnym rytuałem, ale był po prostu dodatkową opcją w diecie przedstawicieli Homo antecessor, akceptowaną w ich systemie społecznym.



Reklama