Grafen zadziwił naukowców swoimi właściwościami. Jest kilkanaście razy lepszym przewodnikiem ciepła niż srebro, ma niewielką rezystancję (jest więc równie dobrym przewodnikiem prądu) oraz niezwykle ruchliwe elektrony, przepływające z prędkością równą trzysetnej prędkości światła. A wszystko przy niewielkich rozmiarach – cząsteczka grafenu ma wielkość atomu! Ma on olbrzymie szanse, by w przyszłości zastąpić krzem i przyspieszyć pracę procesorów wszelkiego typu: procesor gra fenowy może osiągać częstotliwość pracy procesora na poziomie od 500 do 1000 gigaherców.

Reklama

Do niedawna materiał ten należał – ze względu na trudność uzyskania go – do najdroższych na świecie. Dopiero rok temu naukowcy koreańscy wynaleźli tanią metodę tworzenia grafenu.

„Wszystko w porządku. Spałem dobrze. Nie oczekiwałem Nobla w tym roku” – komentował na gorąco Geim. Jeszcze we wtorek rosyjski naukowiec – pracujący obecnie na uniwersytecie w Manchesterze – zapowiadał, że będzie się zajmować wyłącznie zaplanowaną na ten dzień pracą biurową.

Geim i Novoselov podzielą się kwotą 10 mln koron szwedzkich (ok. miliona euro).