Archeolodzy odnaleźli pozostałości niewielkich osad, złożonych z kilku okrągłych domostw - ślady ludzkiej obecności, której początki sięgają 11 tysięcy lat wstecz. Według badaczy, mieszkańcy osad trudnili się rybołówstwem, zbieraniem owoców i jadalnych części roślin, a w okresie późniejszym także uprawą zbóż i hodowlą bydła.
Jak poinformował Wasim al-Shaarani, dyrektor Urzędu Archeologii w Suwajdzie - stolicy prowincji, pozostałości prehistorycznych domostw wskazują na zaawansowany rozwój cywilizacyjny ludzkich grup zamieszkujących region przed tysiącami lat. Wczesny rozwój osadnictwa w okolicach Qarasa był możliwy dzięki istnieniu w okolicy niewielkiego jeziora, obficie zasilanego w wodę przez miejscowe źródło.
Pierwsze siedlisko zostało opuszczone w około 4000 r. p.n.e., a jego mieszkańcy prawdopodobnie przenieśli się w okolice dzisiejszej północnej części stanowiska. Zdaniem naukowców, osada w południowej części stanowiska Qarasa powstała w około 2500 r. p.n.e. i była nieprzerwanie zamieszkana do około 200 r. p.n.e.
Archeolodzy, na podstawie badań, wyodrębnili 4 fazy ludzkiego osadnictwa w regionie - od okresu neolitu do późnej epoki brązu.