W Centrum są opracowywane m.in. modele zagrożeń mogących się pojawić podczas transportu substancji niebezpiecznych szlakami drogowymi i kolejowymi oraz symulacje skutków działań terrorystycznych. Inne symulacje dotyczą jakości powietrza i rozchodzenia się w nim szkodliwych związków chemicznych oraz pyłów, w tym wulkanicznych. Naukowcy liczą, że wykorzystanie powstającego w Centrum Informatycznym Świerk (CIŚ) superkomputera pozwoli na przygotowywanie symulacji dokładniej i nawet stukrotnie skróci czas obliczeń. Na przykład trzydniową prognozę pogody dobrej rozdzielczości dla Polski będzie można przygotować w ciągu nie więcej niż kilkudziesięciu minut od otrzymania danych.

Reklama

CIŚ to duży ośrodek komputerowy, budowany w Otwocku-Świerku na terenie kompleksu instytucji badawczych i naukowych zajmujących się różnymi obszarami technologii jądrowych. Do podstawowych zadań CIŚ będzie należało prowadzenie obliczeń związanych z projektowaniem, instalacją, optymalizacją i bezpieczeństwem działania urządzeń energetycznych.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku dr Marek Pawłowski, niektóre efekty prac naukowców ze Świerku będą już wkrótce mogli obejrzeć mieszkańcy Warszawy. W czwartek specjaliści zaprezentują się na festynie naukowym organizowanym przy okazji otwarcia ścieżki edukacyjnej poświęconej Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wawelskiej. Po raz drugi uczonych będzie można spotkać w sobotę 28 maja na Pikniku Naukowym. Wśród animacji przygotowanych na te imprezy znajdą się m.in. symulacje wykonane przez zaprzyjaźnione zagraniczne centra obliczeniowe dla rozprzestrzeniania się skażeń w wyniku uszkodzeń, do których doszło w elektrowni Fukushima I w Japonii.

Superkomputer, czyli tzw. klaster komputerowy Centrum Informatycznego Świerk, działający pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, będzie się składał z dziesiątek tysięcy rdzeni obliczeniowych z architekturą 64-bitową, współpracujących z pamięcią dyskową. Urządzenie będzie miało strukturę otwartą, umożliwiającą ciągłą modernizację i rozbudowę. Pierwsza partia wyposażenia komputerowego zostanie zainstalowana już na początku przyszłego roku.