"Po zajęciu odpowiednich pozycji, wszyscy ochotnicy zapalą latarki. Obserwowani z góry utworzą obraz rozgwieżdżonego nieba - identyczny z tym, jaki towarzyszyć nam będzie nadchodzącej nocy" - zapowiada Katarzyna Nowicka z "Kopernika".
Dodaje, że na stworzonej w ten sposób mapie znajdzie się 140 gwiazd, takich jak Altair, Denebola czy Spika. Stworzą one konstelacje charakterystyczne dla obrazu wiosennego nieba - odnajdziemy wśród nich Lwa, Pannę oraz wschodzący Trójkąt Letni. Inna grupa osób utworzy gwiezdne tło w postaci Drogi Mlecznej. Znajdzie się również miejsce dla jednej z planet widocznych na naszym niebie - Saturna.
Osoby, które chcą wziąć udział w akcji powinny przyjść na Plac Zamkowy (między Kolumną Zygmunta a kościołem św. Anny). o godzinie 20.30. Nie trzeba mieć własnej latarki (organizatorzy będą je rozdawać), ale warto mieć telefon komórkowy - to właśnie świecące komórki utworzą Drogę Mleczną.
Środowe przedsięwzięcie jest częścią kampanii przed otwarciem planetarium "Niebo Kopernika" w CNK, które odbędzie się 19 czerwca. Pięć osób ze wszystkich biorących udział w akcji otrzyma podwójne zaproszenia na to otwarcie.
W planetarium znajdzie się m.in. nowoczesny projektor gwiazdowy, dzięki któremu będzie można oglądać nawet 20 milionów gwiazd. Sporą atrakcją będą także projekcje filmów popularnonaukowych, bo dzięki zainstalowanemu wewnątrz kopuły ekranowi sferycznemu widzowie odniosą wrażenie zanurzenia w obserwowanym świecie. CNK chce też organizować w planetarium koncerty muzyki klasycznej i popularnej.
Z badań przeprowadzonych przed i po otwarciu CNK, wynika, że planetarium jest najbardziej oczekiwaną atrakcją Centrum. 70-75 proc. badanych właśnie planetarium wskazało jako główną atrakcję placówki.