Według kalendarza Majów 12 grudnia 2012 roku zakończyć ma się 5126-letni cykl, który, jak wierzono, zwiastuje nadejście boga Bolon Yokte, kojarzonego z wojną i tworzeniem. W jednej z książek na temat kalendarza padło zdanie, że dzień ten wyznacza "koniec świata, jaki znamy". Zdanie to, z uwagi na jego złowróżbną wymowę, padło na podatny grunt u wszystkich wielbicieli apokaliptycznych wizji końca świata, zdaniem których właśnie 12 grudnia świat przestanie istnieć.
Tymczasem cytowani przez Reutera eksperci badający kulturę Majów uspokajają, że nic takiego się nie stanie. Erik Velasquez z jednego z meksykańskich uniwersytetów podkreśla, że dzień ten wyznacza jedynie końca jednego cyklu tworzenia - i rozpoczyna kolejny."Trzeba to wyraźnie powiedzieć - nie ma przepowiedni o końcu świata w 2012 roku. To tylko marketingowa sztuczka" - mówi. Badacz Sven Gronemeyer z australijskiego La Trobe University tłumaczy: "Bolon Yakte był obecny w dniu stworzenia, dlatego Majowie uznawali za oczywiste, że pojawi się po raz kolejny" przy przejściu z jednej ery w drugą.
Spośród ok. 15 tysięcy inskrypcji znalezionych na terenach należących niegdyś do imperium Majów, w zaledwie dwóch wspomniany jest rok 2012. "Majowie nie przepowiedzieli (...) globalnego ocieplenia czy złączenia się biegunów na kuli ziemskiej. To my przenosimy na ich teksty własne niepokoje" - zaznacza profesor Alfonso Ladena z uniwersytetu Compultense w Madrycie.
Komentarze (85)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszewiwat thuske! wiwat rudy piesek frau merkel hau hau!
z towarzyszem tuskaszenka koniec swiata nam nie grozi!
wiwat thuske! wiwat rudy piesek frau merkel hau hau!
Nie szkoda ci czasu,aby wypisywać takie głupoty?Idź do kościoła,pomódl się,wysłuchaj kazania i zachowuj się jak prawdziwy Polak katolik.
Panie Ruchu, gdzie Pan to znalazł, chyba w Biblii Adwentystów Jednej Nocy?
ps.
Internetowy Dziennik:, Hydepark: Wolni przeszłością i otwarci przyszłością. [marzec 2011].
Internetowy Dziennik: Skandal z wynalazkiem Polaków! To wojna z Brytyjczykami...
Google: "napęd hydroelektronowy".
Cytat - [Ryszard Jewiak2011-12-04 08:49] - "zostanie użyty "wielki miecz", to jest broń jądrowa". - koniec cytatu.
Dlaczego przenosić niepokoje i lęki, a nie nadzieję i radosną przyszłość? Gdy zadziała w idei napęd hydroelektronowy pro perpetuum mobile aktywna geometria harmoniczna ruchu natury wody i elektronów, to zaniknie ewolucyjnie broń jądrowa, aby każde pokolenie ziemskiej cywilizacji planetarnej miało bez lęku oczekiwana przyszłość, do czasu, aż wypali się Słońce, ale wówczas już ludzi nie będzie w Układzie Słonecznym, a może nawet w rodzimej Galaktyce.
:-)
ps.
Internetowy Dziennik: Sensacyjne odkrycie. Polak znalazł błąd w teorii względności.