Końcowa procedura testów nowej europejskiej rakiety nośnej została ukończona. Cała procedura przygotowań do startu rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku zamontowaniem pierwszego członu P80 na platformie startowej. Potem domontowano drugi i trzeci człon (na paliwo stałe) oraz górny czwarty człon (na paliwo ciekłe).

Reklama

Wszystkie cztery człony rakiety przeszły pomyślne testy końcowe, które obejmowały m.in. sprawdzenie systemów awioniki, prowadzenia, telemetrii, paliwa, oddzielania członów, a także systemów bezpieczeństwa. Całość została ustawiona w tryb startowy i dokonano symulacji startu oraz kolejnych etapów lotu.

Teraz inżynierowie i technicy ESA dokonają końcowej integracji systemów na platformie startowej, aby 9 lutego rakieta Vega mogła wystartować do pierwszego lotu w kosmos, oznaczonego jako VV01. Wystrzelenie nastąpi z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Rakieta wyniesie na orbitę 9 satelitów: LARES i ALMASat-1 z Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz siedem minisatelitów CubeSat zbudowanych przez europejskie uniwersytety. W gronie tym znajdzie się polski minisatelita PW-Sat, zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.