Odkrycia dokonano na obrzeżach miasta Meksyk - stolicy kraju - na terenie przeznaczonym pod inwestycje budowlane.

Przed rozpoczęciem prac ziemnych na terenie inwestycji archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku przeprowadzili badawcze prace wykopaliskowe i odkryli miejsce pochówku ze szczątkami 15 osób, w większości dzieci, pochodzące z okresu 1200-1300 r. n.e.

Jak poinformowała archeolog Aleksandra Jasso Pena z Instytutu, na stanowisku oprócz ludzkich szkieletów odkryto naczynia, ceramiczne flety, kadzielnice, szczątki psa złożonego w ofierze dla jednego z dzieci oraz inne artefakty.

Reklama

Według ekspertów, stanowisko było ważnym ośrodkiem ceremonialnym dla Tepaneków, którzy w XII wieku osiedlili się nad jeziorem Texcoco i dominowali w tej części dzisiejszego Meksyku aż do 1428 r., kiedy ich imperium upadło w wyniku wojny z Aztekami.

Archeolodzy są przekonani, że na odkrytym cmentarzu znajdują się szczątki dzieci wędrownych kupców, tzw. pochtecas, którzy posiadali w okolicy swoje domostwa.

Pochtecas byli u Tepaneków i Azteków nieliczną, ale ważną klasą społeczną cieszącą się wysoką pozycją, uzyskaną ze względu na prowadzoną przez nich działalność handlową - głównie na duże odległości - w tym handel z sąsiednimi państwami.

Naukowcy liczą na kolejne znaleziska, gdyż prace wykopaliskowe na stanowisku jeszcze trwają. (PAP)

jot/ tot/