O eksperymencie napisał tygodnik "Nature". Naukowcy opisali tam nowatorską metodę klonowania komórek, którą zastosowali w jednym z amerykańskich instytutów badawczych. Sukces jest tym większy, że doświadczenia nie przeprowadzano na szczurach czy owcach, lecz na człekokształtnych małpach z rodzaju makaków - rezusach. Wprawdzie kilka lat temu sklonowano już podobną małpę, ale nie wykorzystywano wówczas nowoczesnej techniki, która pozwala na taśmową produkcję żywych kopii.

Teraz Amerykanie nie dość, że sklonowali komórki tych małp, to jeszcze wyhodowali z tych komórek całe tkanki. Ponieważ naukowcy znają genetyczne tajniki rezusa (odszyfrowali jego genom), potrafią z tych komórek wyhodować np. serce, wątrobę lub nerkę. Mało tego, potrafią to robić na masową skalę.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że eksperyment pomoże odnaleźć sposoby na skuteczniejsze leczenie setek chorób. Już teraz mówią, że pojawiła się nadzieja dla osób cierpiących na urazy kręgosłupa, cukrzycę, chorobę Alzheimera czy Parkinsona. Ponadto, jeśli eksperyment z rezusami zostanie powtórzony z ludźmi, może to być przełom w transplantologii. Być może zdobycie np. idealnej nerki na przeszczep przestanie być problemem.



Reklama