Prace nad Twendy-One pochłonęły już kilka milionów dolarów. Nadzorował je profesor Shigeki Sugano, który w 1999 r. zbudował poprzednika Twendy-One, model o nazwie Wendy. Naukowiec tłumaczy, że najtrudniejszą rzeczą w konstruowaniu humanoidów jest zrównoważenie siły i elastyczności. Nowy robot jest w stanie unieść bardzo ciężkie przedmioty przy "wzroście" niespełna półtora metra i wadze 111 kg.

Reklama

W Japonii średnia długość życia mieszkańców jest najdłuższa na świecie. Wynosi ponad 82 lata, przy czym wśród kobiet wskaźnik ten sięga prawie 86 lat. W związku z gwałtownym starzeniem się społeczeństwa władze Japonii szukają - gdzie i jak się da - sposobów na efektywną opiekę nad seniorami.

Robot Twendy-One, wyposażony w miękkie dłonie reagujące na dotyk człowieka, może być receptą na przepełniające się domy spokojnej starości. Szacuje się, że w 2015 r. znajdzie się w powszechnej sprzedaży, a jego cena wyniesie ok. 200 tys. dol. Jedynym mankamentem jest jednak jego żywotność: bateria starcza ledwie na 15 minut, a zainstalowany w nim komputer często się przegrzewa.