W naszym kraju zaćmienie będzie można obserwować od godziny 1:35. Punkt kulminacyjny zjawiska przewidywany jest na godzinę 4:26 nad ranem. Księżyc będzie się wtedy znajdował po zachodniej stronie horyzontu. W trakcie zaćmienia zmieni barwę z białej na brązową.

Reklama

Tego typu zjawiska najlepiej obserwować na żywo, ale nie zawsze jest to możliwe, ze względu na kiepską pogodę i niebo usiane chmurami. Dlatego ci pechowcy, którzy nie będą mogli bezpośrednio obserwować zaćmienia, mają jeszcze szansę obejrzeć je w internecie. Transmisję przygotowały zarówno polskie, jak i zagraniczne instytucje.

Zaćmienie będzie można oglądać na przykład na stronie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach (http://moa.home.pl) i Przeźmierowskiego Obserwatorium Astronomicznego (http://poa.home.pl).

Gdyby i to nie pomogło, warto kliknąć na zagraniczne strony: Peter Grego Moon Observatory z miasta Rednal w Wielkiej Brytanii (http://www.lunarobservers.com), norweskiego Carsten Arnholm Observatory (http://www.astronomy.no), francuskiego Observatorium Tarot Calern (http://tarot.obs-hp.fr) czy portugalskiego Nucleo Interactivo de Astronomia (http://www.nuclio.pt).