Agencja AP podała, że testowany prototyp rakiety nośnej wylądował pionowo na powierzchni ziemi, co uznano za sukces, jednak w chwilę później doszło do tak silnej eksplozji, że rakieta została znowu wyrzucona w powietrze, po czym w płomieniach runęła na ziemię.

Reklama

Eksplozja po udanym lądowaniu

Eksplozja miała miejsce w zaledwie kilka minut po ogłoszeniu sukcesu przez SpaceX. Pełnowymiarowy prototyp statku kosmicznego, który według właściciela i dyrektora generalnego firmy SpaceX Elona Muska ma polecieć na Marsa, wzbił się w górę na ok. 10 km, wykonał obrót, a następnie opuszczał się nad Zatoką Meksykańską. Wyglądało na to, że wszystko przebiega zgodnie z planem. "Lśniący statek w kształcie pocisku pozostał tym razem nienaruszony podczas lądowania, co skłoniło komentatora SpaceX Johna Inspruckera, zanim jeszcze zakończyła się transmisja internetowa z lądowania, do ogłoszenia sukcesu i stwierdzenia: +do trzech razy sztuka" – relacjonuje AP dodając, że właśnie wtedy pojazd kosmiczny eksplodował.

Reklama

SpaceX nie wyjaśnił, co było przyczyną wybuchu. W swych publikacjach na Twitterze Musk starał się wskazywać na dobrą stronę eksperymentu. "Starship 10 wylądował w jednym kawałku!" - podkreślił. Właściciel firmy chwalił też zespół współpracowników za świetną robotę. "Pewnego dnia prawdziwą miarą sukcesu będzie to, że loty statkiem kosmicznym będą czymś na porządku dziennym" – dodał Musk, który planuje wysyłanie ludzi na Księżyc i Marsa. SpaceX zbudował dotąd ponad 10 prototypów rakiety Starship.

Trzeci nieudany lot

Associated Press przypomina, że ostatnie dwa prototypy osiągnęły podobną wysokość w grudniu minionego roku i w lutym, ale podczas lądowania eksplodowały. Każdy z trzech ostatnich lotów testowych trwał 6 i pół minuty.

W środę, jeszcze przed lądowaniem rakiety Starship w Teksasie, japoński miliarder Yusaku Maezawa ogłosił, że w 2023 r. zamierza odbyć prywatną podróż wokół Księżyca kosmicznym statkiem SpaceX i poszukuje ośmiu towarzyszy podróży, którzy zostaną wyłonieni w drodze konkursu. Rozmowy z kandydatami na astronautów rozpoczną się 21 marca; na maj przewidziano badania lekarskie dla przyszłej załogi.