Wniosek ten pochodzi z nowego drzewa genealogicznego, obejmującego 21 pokoleń i cztery gałęzie rodu da Vinci - informuje portal telewizji CNN.

Jest to część Projektu DNA Leonarda Da Vinci, który ma na celu potwierdzenie autentyczności szczątków Leonarda i "lepsze zrozumienie jego niezwykłych talentów i ostrości widzenia poprzez skojarzenia genetyczne" - napisali naukowcy z "Human Evolution".

Reklama

Wskazali, że wyniki badania są "z niecierpliwością oczekiwane z historycznego punktu widzenia", ponieważ pomogą badaczom "naukowo zbadać korzenie geniuszu" Leonarda, "znaleźć informacje na temat jego sprawności fizycznej i prawdopodobnie przedwczesnego starzenia się, bycia leworęcznym, jego zdrowia oraz możliwych chorób dziedzicznych, a także wyjaśnić pewne osobliwe zmysłowe postrzeganie, jak niezwykła jakość widzenia i synestezja".

Badacze zebrali dane z dokumentów historycznych w publicznych i prywatnych archiwach oraz z bezpośrednich relacji potomków Leonarda. Badanie nie przekazało wielu informacji na temat żyjących potomków mistrza, aby chronić ich prywatność - podaje CNN.

Urodzony w 1452 r. Leonardo da Vinci był autorem dwóch najsłynniejszych obrazów w dziejach malarstwa: "Ostatniej Wieczerzy" i "Mona Lisy". On sam uważał się nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. Jak pisze Walter Isaacson w biografii Leonarda, "z pasją graniczącą niekiedy z obsesją prowadził nowatorskie badania nad anatomią człowieka, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni". Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych, których symbolem stał się "Człowiek witruwiański", uczyniła Leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości - podkreśla.

W zeszłym roku jeden z uczestników internetowej licytacji zapłacił 98 tys. USD za udział w corocznym badaniu "Mona Lisy" przez Muzeum w Luwrze. Na początku lipca padł nowy rekord aukcyjny - malutki szkic niedźwiedzia autorstwa Leonarda został sprzedany za ponad 12 mln USD.