Już dziś na niebie Kłos Panny

Już dziś wieczorem Księżyc oraz gwiazda Spika będą widoczne blisko horyzontu, o 2 stopnie od siebie. Księżyc zbliża się dzisiaj do pierwszej kwadry. Natomiast Spika, nazywana również Kłosem Panny, to najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Panny. Oba te ciała niebieskie będziemy mogli dziś zobaczyć.

Rój Delta Akwarydów

Reklama

30 lipca od rana będziemy mogli zaobserwować rój Delta Akwarydów. Zjawisko to określane jest także jako spadające gwiazdy i było znane ludzkości od wieków. Delta Akwarydy to rój meteorów. Jego maksymalna aktywność przypada na koniec lipca. Ponieważ rój jest bardzo liczny, przy dobrej pogodzie możemy zaobserwować około 20 meteorów na godzinę.

Pełnia Księżyca w sierpniu

Pierwsza pełnia Księżyca w sierpniu 2023 roku wypada już pierwszego dnia miesiąca. Srebrny Glob w całej jego okazałości będziemy mogli podziwiać 1 sierpnia o godz. 20.33.

Księżyc w pobliżu Jowisza i Saturna

Wczesnym rankiem 3 sierpnia można zaobserwować Księżyc położony zaledwie o 3,5 stopnia od Saturna. Natomiast 8 sierpnia na południowym wschodzie będzie widoczna tarcza Księżyca 2 stopnie od Jowisza. Księżyc będzie wówczas w ostatniej kwadrze.

Księżyc, Jowisz i Plejady

Dzień później - 9 sierpnia – od rana możemy zobaczyć na niebie Księżyc położony 2 stopnie na prawo od Plejad. Plejady to najbardziej popularna otwarta gromada gwiazd położona w gwiazdozbiorze Byka. W gromadzie Plejad znajduje się kilkaset gwiazd – najjaśniejsze z nich mają swoje imiona np.: Atlas czy Elektra. Można ją obserwować "gołym okiem".

Zachód Merkurego i Marsa

Na wieczornym niebie 10 sierpnia będziemy mogli zaobserwować wspólny zachód Marsa i Merkurego, które będą oddalone od siebie o 5 stopni. Do tej obserwacji przyda się lornetka.

Noc spadających gwiazd, czyli Perseidy

W noc z 12 na 13 sierpnia (oraz kilka nocy przyległych: między 9 a 14 sierpnia) możemy spodziewać się roju Perseidów. Perseidy to najlepiej widoczny rój meteorów będących odłamkami komety Swifta-Tutte`a.

Kastor i Polluks

Rankiem 13 sierpnia będzie widoczny sierp Księżyca między gwizdami Kastorem i Polluksem. Są to najjaśniejsze gwiazdy w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Kastor ma barwę niebieskawą, zaś Polluks złoto-pomarańczową.

Druga sierpniowa pełnia Księżyca

Wieczorem 30 sierpnia Księżyc będzie widoczny na południowo-wschodnim horyzoncie, 5 stopni od Saturna. Pełnia Księżyca będzie mieć miejsce w nocy z 30 na 31 sierpnia o godzinie 3:37.