Dom bez pozwolenia – co to oznacza?

Od 2022 roku na zgłoszenie można budować domy do 70 m². Rząd do tej pory udostępniał darmowe projekty takich domów, a sam pomysł cieszył się sporym zainteresowaniem inwestorów. Z tego też powodu resort rozwoju i technologii postanowił pójść o krok dalej i wyszedł z pomysłem pozwalającym na budowę większych nieruchomości bez pozwolenia.

Projekt nowelizacji prawa budowlanego

Reklama

Dokładnie 11 lipca 2023 roku posłowie opozycji jednym głosem wygrali głosowanie nad projektem nowelizacji prawa budowlanego i tym samym go zastopowali. Partia rządząca zapewniła jednak, że nie odpuści tak ważnego projektu i ma on być ponownie rozpatrywany na plenarnym posiedzeniu Sejmu.

Reklama
Reklama

Dodajmy, że Biuro Legislacyjne Sejmu na posiedzeniu zwracało uwagę na niejasne i nieprecyzyjne zapisy w projekcie ustawy, dlatego też rząd przychylił się do części uwag i zapowiedział przygotowanie poprawek na drugie czytanie projektu.

Kto mógłby skorzystać na nowych przepisach budowlanych?

Zmiany w prawie budowlanym mogliby odczuć ci wszyscy, którzy planują rozpocząć budowę domu jednorodzinnego. Po wejściu w życie nowych zasad, nie trzeba będzie już czekać na pozwolenie, co tylko wydłuża cały proces rozpoczęcia budowy. Właściciele domów musieliby jedynie przedstawić projekt budowlany i zgłosić rozpoczęcie budowy w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby postawić dom bez pozwolenia?

Według nowych zasad, które jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie mogłyby wejść w życie, aby wybudować nieruchomość bez pozwolenia, trzeba będzie spełnić pewne warunki:

  • Nowy budynek nie będzie mógł mieć więcej niż dwie kondygnacje (parter i poddasze).
  • Dom będzie musiał być przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe albo rekreacyjne.
  • Inwestorem będzie musiała być osoba prywatna.
  • Obszar oddziaływania budynku nie będzie mógł wykraczać poza działkę inwestora.
  • Przy nieruchomościach przekraczających 70 m² trzeba będzie zatrudnić kierownika budowy i prowadzić dziennik budowy.
  • Po zakończeniu prac trzeba będzie złożyć zawiadomienie (np. online) o zakończeniu budowy, co będzie oznaczało uzyskanie zgody na użytkowanie domu.