Zespół wykorzystał w badaniach proces sekwencjonowania RNA. Na tej podstawie udało się ustalić, że komórki znajdujące się w części mieszków włosowych mają więcej receptorów wrażliwych na dotyk niż takie same komórki w skórze. W kolejnym kroku badacze stworzyli hodowle laboratoryjne ludzkich komórek mieszków włosowych wraz z nerwami czuciowymi. Owe komórki poddano mechanicznej stymulacji, co spowodowało jednoczesną aktywację sąsiadujących z nimi nerwów. W ten sposób udowodniono, że dotyk został zarejestrowany.

Reklama

Naukowcy są zafascynowani odkryciem nowej roli komórek

W trakcie badań okazało się, że komórki uwalniały również serotoninę i histaminę. Wraz z odkryciem pojawiają się kolejne pytania — dlaczego komórki zachowują się w ten sposób i jakie tajemnice kryje jeszcze nasz zmysł dotyku? Warto zaznaczyć, że bezpośrednio przez mieszki włosowe możemy odczuwać wyłącznie lekkie dotknięcia.

Komórki nerwowe wyczuwające dotyk są określane jako mechanoreceptory. Wchodzą one w reakcję z komórkami mieszków włosowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie poczuć delikatny dotyk. Choć naukowcy wiedzieli, że owłosienie na ciele odgrywa ważną rolę w odniesieniu do tego zmysłu, okazało się, że interakcja biologiczna jest dużo bardziej zaawansowana. Nie wiadomo jednak dlaczego.

Reklama

Czy badania mogą być kluczem do leczenia chorób skóry?

Na ten moment naukowcy chcą ustalić, czy mieszki włosowe aktywują określone typy nerwów czuciowych. Może się okazać, że istnieje pewien mechanizm, który czeka na odkrycie. Warto dodać, że badacze powtórzyli eksperyment, wykorzystując komórki skóry zamiast mieszków włosowych. W tym przypadku również została uwolniona histamina, jednak ilość serotoniny była bardzo mała. Oznacza to, że mamy do czynienia z naprawdę wyjątkowym mechanizmem.

Reklama

Należy zaznaczyć, że histamina odgrywa kluczową rolę w kilku zapalnych chorobach skóry, w tym w egzemie. Kolejne badania nad sposobem wykrywania dotyku przez mieszki włosowe mogą doprowadzić do powstania lepszych metod leczenia tego typu schorzeń i nowych środków zapobiegawczych.