Post przerywany jest obecnie jednym z głównych trendów dietetycznych. Promuje się go jako sposób na zdrowie oraz utrzymanie szczupłej sylwetki. Najprościej rzecz ujmując, jest to pewien rodzaj okna żywieniowego. Zakłada on spożywanie posiłków tylko w określonym przedziale czasu i post w pozostałych godzinach.Dieta IF może mieć różne formy. Niektóre osoby stosują 8-godzinne okno żywieniowe. Inni preferują post całodniowy lub naprzemienny. Warto zaznaczyć, że intermittent fasting nie jest nową koncepcją. Post przerywany stosowano bowiem już w czasach starożytnych.

Reklama

Wpływ diety IF na jelita i mózg człowieka

Naukowcy z Chin przebadali 25 ochotników. Wszystkie osoby cierpiały na otyłość. Uczestnicy wzięli udział w programie przerywanego ograniczenia energii, który trwał 62 dni. Polegał on na dokładnej kontroli spożycia kalorii oraz obejmował post w określonych momentach. Wyniki eksperymentu były naprawdę imponujące. Zastosowanie intermittent fasting sprawiło, że uczestnicy stracili średnio 7,6 kilograma, co stanowiło około 7,8 proc. ich masy ciała. Najbardziej zaskakujące były jednak zmiany aktywności w niektórych obszarach mózgu. Wszystkie z nich okazały się powiązane z otyłością. Poza tym zaobserwowano zmiany w bakteriach jelitowych.

Chiński naukowiec Qiang Zeng twierdzi, że dieta IF jest w stanie wpłynąć na oś mózg-jelita-mikrobiom człowieka. Zmiany zachodzące w tych obszarach są bardzo dynamiczne i różnią się w zależności od czasu trwania diety. Na ten moment nie wiadomo, co jest tego przyczyną i czy źródłem zmian jest mózg wpływający na jelita, czy odwrotnie.

Reklama

Jak zmienia się oś jelita-mózg pod wpływem postu przerywanego?

O tym, że jelita i mózg są ze sobą ściśle powiązane wiemy od dawna. Okazuje się jednak, że leczenie niektórych obszarów mózgu może być sposobem na kontrolowanie przyjmowania pokarmu. Zmiany w narządzie zostały wykryte za pomocą skanów funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Pojawiły się one w obszarach, które są odpowiedzialne za regulowanie apetytu i uzależnienia, w tym w dolnym zakręcie oczodołowym.

Jeśli chodzi o mikrobiom jelitowy, był on analizowany na podstawie próbek kału i pomiarów krwi. Zmiany w nim również powiązano z określonymi obszarami mózgu. Okazało się bowiem, że bakterie Coprococcus i Eubacterium Hallii oddziałują na część narządu zaangażowaną w funkcje wykonawcze oraz odpowiadającą za silną wolę w zakresie przyjmowania pokarmu.

Naukowcy uważają, że mikrobiom jelitowy komunikuje się z mózgiem w złożony, dwukierunkowy sposób. Ten pierwszy wytwarza neuroprzekaźniki i neurotoksyny, które docierają do narządu poprzez nerwy i krążenie krwi. Z kolei mózg kontroluje zachowania żywieniowe. Do tego dochodzą składniki odżywcze zawarte w naszej diecie, które zmieniają skład mikrobiomu.

Czy post przerywany może pomóc w leczeniu otyłości?

Uważa się, że na otyłość cierpi obecnie ponad miliard ludzi na całym świecie. Są oni jednocześnie narażeni na wystąpienie wielu innych problemów zdrowotnych, w tym zwłaszcza chorób serca oraz nowotworów. Naukowcy usilnie pracują nad zrozumieniem zależności między mózgiem a naszymi wnętrznościami, gdyż wszystko wskazuje na to, że w ten sposób możemy dowiedzieć się, jak zapobiegać chorobie oraz ograniczać jej skutki.

Kolejnym etapem badań będzie poznanie dokładnego mechanizmu, za pomocą którego mikrobiom jelitowy i mózg komunikują się u osób otyłych, zwłaszcza na etapie utraty wagi. Dieta IF wydaje się być obiecującą metodą leczenia, dlatego można zgłębić jej tajniki i dostosować założenia do swoich preferencji.