Według naukowców z uniwersytetów w Alicante oraz Saragossie miejsce związane z kultem zlokalizowane było w jaskini Cova de les Dones, w gminie Millares, we wspólnocie autonomicznej Walencji. Obecnie jaskinia częściowo znajduje się pod wodą.
Nowa część jaskini odkryta
Już wcześniej, w latach 2021-2023 r., naukowcy badali w tej grocie sztukę naskalną: 110 malowideł, których wiek oszacowano na 24 tys. lat. Archeolodzy natrafili wówczas także na ślady pazurów pozostawionych na ścianach groty przez niedźwiedzie jaskiniowe. Zwierzęta te wymarły pod koniec epoki lodowcowej, przed około 28 tys. lat.
W tym roku odkryto kolejną część jaskini, w której znajdują się wykonane po łacinie napisy sprzed 1,9 tys. lat.
Badacze sugerują, że mogli je wykonać Rzymianie.
Kult 200 metrów pod ziemią
Na głębokości 200 m pod ziemią w Cova de les Dones Rzymianie korzystali z jaskini w celach kultu - powiedział lokalnym mediom kierownik prac archeologicznych w hiszpańskiej jaskini, prof. Aitor Ruiz-Redondo.
Moneta dodatkowym dowodem
Dodatkowym dowodem na obecność Rzymian w jaskini jest moneta, charakterystyczna dla okresu, w którym na Półwyspie Iberyjskim obecne były wojska Imperium Rzymskiego. Ze wstępnych badań laboratoryjnych wynika, iż wybito ją w czasach cesarza Klaudiusza, pierwszego rzymskiego władcy urodzonego poza Italią, panującego pomiędzy 41 a 54 r.
Moneta była umieszczona w szczelinie stropu jaskini, obok stalaktytu. Naukowcy nie wykluczają, że jaskinia mogła służyć do oddawania czci cesarzowi.