Dzięki inicjatywie obywatelskiej zawartej w traktacie lizbońskim społeczeństwo będzie miało bardziej bezpośredni wpływ na politykę europejską.

Po zebraniu miliona podpisów w całej Unii obywatele będą mogli zwrócić się bezpośrednio do Komisji Europejskiej o konkretne działanie w danym obszarze polityki. A zatem, oprócz bezpośredniego uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego i prawa do skierowania petycji do Parlamentu, obywatele Unii będą mieli więcej do powiedzenia także na szczeblu Komisji.

Reklama

To całkiem nowe demokratyczne narzędzie, które zostanie udostępnione obywatelom wraz z wejściem w życie nowego traktatu. Trzeba je więc odpowiednio przygotować, by było przystępne, przejrzyste i łatwe w obsłudze. Zgodnie z traktatem lizbońskim do Komisji może się zwrócić „co najmniej milion obywateli UE ze znacznej liczby państw członkowskich”. Mimo iż zasady traktatu są jasne, kilka ważnych kwestii jest nadal otwartych. Co dokładnie oznacza „znaczna liczba państw członkowskich”? Czy trzeba mieć ukończone 18 lat, żeby wziąć udział w inicjatywie obywatelskiej? Czy instrument ten może być skuteczny i jednocześnie nie stanie się nadmiernie skomplikowanym narzędziem? Co zrobić, by mieć pewność, że nie służy nadużyciom i że osoby, które podpisały petycję, rzeczywiście istnieją?

To pytania, na które nie znamy jeszcze pełnych odpowiedzi. W związku z tym prosimy wszystkich o opinię. Komisja Europejska rozpoczyna właśnie szerokie konsultacje społeczne i zwraca się do obywateli całej UE o pomoc w dopracowaniu praktycznych szczegółów. Każdy może wziąć udział w konsultacjach, wyrażając opinię na stronie internetowej. Termin nadsyłania odpowiedzi upływa z końcem stycznia; mamy nadzieję, że otrzymamy wiele opinii z całej Europy.

Reklama

Po zakończeniu konsultacji przedstawimy wniosek w sprawie rozporządzenia do przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę Ministrów. Ważne jest, by wniosek ten został przedstawiony wkrótce po wejściu traktatu w życie, ponieważ obywatele muszą mieć możliwość szybkiego skorzystania z nowego prawa.

Inicjatywa obywatelska pozwoli obywatelom uczestniczyć w tworzeniu unijnej polityki w bardziej bezpośredni sposób. Już teraz możesz wyrazić swoją opinię, uczestnicząc w konsultacjach.