Szewach Weiss: Z Grossem dyskutujcie odważnie i poważnie

| Aktualizacja:

 Jan Tomasz Gross to poważny historyk, z którym Polacy powinni umieć odważnie dyskutować - uznał w rozmowie z PAP b. ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss.

wróć do artykułu
  • ~Polacy
    (2011-01-22 17:09)
    Skoro Żydom jest tak źle w tym kraju to po co tu siedzą? Jazda pod palmę do Israela.
    Nikt was tu nie trzyma. A Szewach Waiss tym bardziej, placówka zagraniczna i kadencja już się skończyła to co tu siedzi i się mądrzy.
    Ps. Nie zabiera Grossa ze sobą.
  • ~rys
    (2011-01-22 18:43)
    Ten poważny "gość" nie uznaje dyskusji, jedynie uznaje swoje kłamstwa, które chce aby wszyscy w nie wierzyli, a pan Szewach Weiss powinien być obiektywny w ocenach chociaż by z tego powodu, że sam został ocalony z pogromu. Ocalony nie przez Niemców.
    Nie wiem czy jakikolwiek Żyd narażał by swoje życie aby ocalić Polaka. Nie pozwala mu na to nawet jego religia.. Więc co pan chce wmówic nam na ten temat. Wszyscu Żyzi ocaleni z pogromu ZAWDZIĘCZAJĄ ŻYCIE POLAKOM !
    iNNEJ DROGI NIE MIELI..
  • ~karuzela
    (2011-01-22 14:45)
    Zeby z kimś poważnie rozmawiać trzeba meć do tego poważną osobę. Propaganda żydowska osiągą kompletny absurd. Panowie i panie z grona gwiazdy dawida, czy historia nigdy was nie nauczyła, że nie (po)dcina się gałęzi na której sie siedzi?
  • ~MOSE
    (2011-01-22 12:03)
    GROSS JEST SOCJOLOGIEM. BRAK MU WARSZTATU HISTORYKA. JEGO PISANINA TO BELETRYSTYKA W CELU OKRESLONYM.
    PANIE WAJSS? NIE WSTYD PANU ZAKLAMYWAC FAKTY?
  • ~sPiSek
    (2011-01-22 11:49)
    "Jan Tomasz Gross to poważny historyk!"

    Jedno zdanie i dwa kłamstwa!
  • ~polpl
    (2011-01-22 15:10)
    Wy dzięki Polakom teraz możecie taka nieprawdę siać!
  • ~nc125
    (2011-01-22 12:58)
    Żyd zawsze pozostanie Żydem i nic tego nie zmieni ,jak mówi Bolesław Szenicer
    dla żyda najważniejsza jest kasa i zniszczy nawet swój narodowy dorobek żeby tylko zarobić.I tak odbieram książkę Grossa.
  • ~sPiSek
    (2011-01-22 12:02)
    Absurdalne jest to wyjeżdżanie i opuszczanie, bo ciągle są, a nawet jakby coraz więcej Żydów w Polsce było. Szkoda, że tak wielu zbrodniarzy stalinowskich, nie wyjechało razem z rodziną Weissa, no ale było jeszcze tyle do zrobienia w Polsce!
    Wielu Polaków wyjechało, inni o wyjeździe pomarzyć mogli, ale im nie pozwolono.

    Kto skorzystał na zbrodniach?

    Kto skorzystał na wymordowaniu rosyjskich, a później polskich elit?
    Kto wypęłniał, tę bolesną lukę, w życiu obu narodów? Kosmici?
    Na tak stawiane pytania, zawsze ktoś znajdzie pasującą mu odpowiedź.
  • ~jancz
    (2011-01-22 11:36)
    Skoro na czele UB - w centrali i w terenie - i wojska stali niemal wyłącznie Żydzi to czyż w takim faszystowsko-stalinowskim wówczas kraju jak Polska nie mogły wydarzenia kieleckie być sprytną prowokacją, by ocalałych Żydów sprowokować do wyjazdu do Palestyny, czyli późniejszego Izraela? Komuniści w 1981 roku też dla mobilizowania swojego aktywu pokazywali bezsensowne listy tych osób, które miały być kierowane do więzień, do wywózki itp. Komu zależy na tym, by ta prowokacja nie została jednoznacznie wyjaśniona? 64 lata milczenia! Bo skoro Polska stała się najlepszym przyjacielem Izraela to o niewygodnych faktach trzeba milczeć. Lub kłamać.
  • ~ALA
    (2011-01-23 12:50)
    O CZYM TU DYSKUTOWAC Z LOGIKA "GROSS-ROSENA"
  • ~DS.
    (2011-01-22 14:50)
    Cała sprawa ma wiele stron.
    Z jednej strony sprawa jest bulwersująca i trzeba ją przypomnieć. Niestety nikt z rodzimych historyków nie ma wystarczającej odwagi i przebicia, żeby to zrobić.
    I tak jak z wieloma sprawami zostawionymi odłogiem, trafiło to w końcu w najgorsze możliwe ręce.
    Książki Grossa to manipulacja, która przez zachwianie proporcji, wyrywanie rzeczy z kontekstu (bez uprzedzenia czytelnika) ma na celu wywołanie odpowiedniej emocjonalnej reakcji, skierowanej przeciwko Polakom jako zbiorowości.
    Pan Weiss zauważył bardzo ciekawą rzecz. Nie wiadomo, czy za te haniebne (w szczególności w zestawieniu z miejscem gdzie się odbywały) praktyki stawały się udziałem ogółu społeczeństwa czy tylko grupki upodlonych ludzi z marginesu.
    W tym sęk, że Gross robi wszystko (epatuje przerażającymi obrazami) by czytelnik nie zadał sobie tego pytania. Nie zależy mu, żeby (jak Weiss mówi) pokazać ogrom zła przechodzi na świadków zbrodni, ale na tym żeby czytelnik wysnuł wniosek, że istniało ono tu od zawsze, a mieszkańcy (co do jednego) tylko czekali, ma okazję. I to jest właśnie manipulacja, zapewne wynikająca ze szczerego przekonania p. Grossa, że Polacy (chłopskiego pochodzenia w szczególności) są narodem z podłym i przesiąkniętym prymitywną nienawiścią. Oczywiście skuteczna jest ona tylko wśród ludzi, którzy historię stosunków polsko-żydowskich znają tylko z relacji jednej strony.
    P. Weiss do nich nie należy i to wychwycił. Ale jak to zadziała na docelowego odbiorcę po drugiej stronie Atlantyku?
    Cała lokalna dyskusja tutaj ma jest tylko listkiem figowym dla promocji tej pracy za granicą, oczywiście z opłakanym skutkiem dla (i tak już złego) wizerunku Polaków na świecie. Z lokalnej debaty jakoś dziwnym trafem przenikną tylko takie pełne antyżydowskiego wzburzenia głosy, takie jak z forum powyżej, potwierdzając wyłaniający się z książki obraz polaków i dodatkowo rozciągając go na współczesność.
    Doskonałe (znacznie lepsze z warsztatowego pkt. widzenia historycznego niż prace Grossa) odpowiedzi m.in. historyków z IPN pozostaną znane tylko niewielkiej grupce w Polsce.
    Mam nadzieje drodzy forumowicze, że macie świadomość, że sami wpisujecie się w tę taktykę ze szkodą dla Polski.
    Patrząc jak nasze powołane do poprawiania wizerunku Polski instytucje, (które inwestują miliony w nieskuteczne kampanie wizerunkowe w CNN) dają się tak łatwo ogrywać w sprawach, które mają istotne znaczenie odczuwam bezsilność. Rosjanie co by o nich nie mówić, są w sprawach swojego wizerunku lata świetlne przed nami.
  • ~kibic
    (2011-01-23 21:31)
    Jan Tomaszewski z miasta Łodzi to wielki historyk na odpowiednim poziomie do dyskusji z tym Grossem.
    Panei Janie, proszę Grossowi przyłożyć!!
  • ~ajaxwt
    (2011-01-23 21:53)
    Pan Szewach Weiss chyba rozum stracil,albo sadzi, ze my rozum stracilismy, zeby brac powaznie tego Grossa, ktory rownie dobrze moglby sie i nazywac Hochstappler.
  • ~ups
    (2011-01-26 15:53)
    Chciałbym sprostować, Gross to nie jest poważny historyk, tylko aferzysta
  • ~ups
    (2011-01-24 19:31)
    I pomysleć że brak kawałka napletka może ludziom robic taka watę z mózgu
  • ~mk
    (2011-01-24 09:00)
    Czy to żart?
  • ~Ja z Kanady
    (2011-03-16 19:40)
    No i znowu z komentarzy na tym forum wynika ze jednak Polacy to zaciekli antysemici.
  • ~The Evil One
    (2011-01-23 11:15)
    Ponoc wszyscy Zydzi zostali przez Niemcow i przy chetnej pomocy Polakow wymordowani, i w1945 juz ich w Polsce nie bylo. Po pogromie w Kielcach 1946 nagle opuscilo Polske ok. 100 tys. Zydow, po marcu 1968 cala ich reszta, tj.kilkaset tysiecy (cudowne zmartwychwstanie pomordowanych) i Polska stala sie Judennfrei ! Dziwie sie bardzo, ze ponoc ich w Polsce juz nie ma, to nadal sa czolowymi polskimi politykami, bankierami, przemyslowcami, biznesmenami, mediami i dziennikarzami . Nawet Ordery Orla Bialego sa wylacznie dla nich zarezerwowane w tym antysemickim kraju ! Starsi bracia,zastanowcie sie - z kim wam bedzie tak zle jak z polskimi antysemitami !!!
  • ~StJ
    (2011-01-23 06:15)
    Gross napaskudził na groby Ulmów, Sławików i tysięcy innych Polaków, którzy za pomoc Żydom zapłacili cenę NAJWYŻSZĄ !!! Schindler, Walenberg pomagając Żydom nie ryzykowali życiem swoim i swoich rodzin!! Sławik ratując tysiące Żydów narażał życie swoje i swojej rodziny!! Gdy Niemcy wykryli jego działalność został aresztowany i zakatowany przez gestapo, ale nikogo nie wydał!! Z tysięcy uratowanych Żydów tylko kilku zaświadczyło komu zawdzięcza swoje ocalenie!! W czasie okrutnej, nieznanej dotąd w historii ludzkości, wojny w 35 milionowym kraju zdarzały się zachowania podłe, niekczemne lecz były to przypadki jednostkowe nieliczne!! Pisanie antypolskich książek na "zamówienie" jadowicie antypolskiego Brooklyn'u, a zwłaszcza ich PROMOWANIE przez gazetę wybiórczą zasługuje na najwyższą pogardę!!
  • ~Jedwabny interes
    (2011-01-22 14:18)
    Wystarczy posłuchać:

    http://www.youtube.com/watch?v=93bMPSmzs5A

    i wszystko jasne

Może zainteresować Cię też: