Hanna Gronkiewicz-Waltz jest prezydentem Warszawy od 2006 roku. Została wybrana na kolejną kadencję trzy lata temu, jako kandydatka Platformy Obywatelskiej.

Reklama

Wcześniej, w latach 1992-2001 Hanna Gronkiewicz-Waltz pełniła funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Była też przewodniczącą Rady Polityki Pieniężnej i wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). W latach 2005-2006 zasiadała w Sejmie. W wyborach samorządowych 2006 roku została prezydentem Warszawy.

Z kandydatem PiS, byłym premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem wygrała wówczas w drugiej turze. W 2010 roku, już w pierwszej turze pokonała przeciwników, między innymi Czesława Bieleckiego, niezależnego kandydata popieranego przez PiS oraz Wojciecha Olejniczaka z SLD.

Do osiągnięć swojej prezydentury, Hanna Gronkiewicz-Waltz zalicza między innymi dokończenie pierwszej i rozpoczęcie budowy drugiej linii metra, uruchomienie sieci biletomatów i modernizację oczyszczalni ścieków „Czajka”. Do tego dochodzi powstanie Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Historii Żydów Polskich, przebudowa wielu ulic oraz wprowadzenie systemu roweru publicznego "Veturilo". Według prezydent, na pewien czas zostały natomiast odsunięte takie projekty, jak budowa Mostu Krasińskiego i dokończenie obwodnicy śródmiejskiej.

Przeciwnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz zarzucają prezydent stolicy między innymi: podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca, źle prowadzone inwestycje, rozrost biurokracji oraz brak rozpoznania potrzeb społecznych i komunikowania się z mieszkańcami.

Reklama

Hanna Gronkiewicz-Waltz urodziła się 4 listopada 1952 roku w Warszawie. W 1975 roku ukończyła prawo i administrację na Uniwersytecie Warszawskim. Wkrótce została doktorem, a w 1998 roku - profesorem nadzwyczajnym.

Reklama

W 1980 roku zakładała NSZZ "Solidarność" na uniwersyteckim wydziale prawa, zajmowała się wydawaniem nielegalnych czasopism i książek. Na początku lat 90. szkoliła kandydatów na radnych, była współautorką ustawy o samorządzie w Warszawie.

W latach 1992-2000 pełniła funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego, a od 1998 roku przez dwa lata przewodniczyła Radzie Polityki Pieniężnej. W czasie, gdy kierowała bankiem centralnym, przeprowadzono denominację złotówki oraz upłynniono kurs złotego wobec walut wymienialnych. W latach 2001-2004 była wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju z siedzibą w Londynie.

W 1995 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz, bez powodzenia startowała w wyborach prezydenckich. Była popierana między innymi przez Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, Niezależne Zrzeszenie Studentów i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Uzyskała 2,76 procent głosów. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku dostała się do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej. Od 2006 roku jest wiceprzewodniczącą PO, a niedawno została wybrana przewodniczącą warszawskich struktur partii.