Zawsze, gdy przyjdzie trudna chwila, będę się zastanawiać, co by mi poradził. Tak jak zastanawiam się, co by powiedział w konkretnej sytuacji Jan Paweł II, a w kwestiach dotyczących spraw międzynarodowych Krzysztof Skubiszewski i Bronisław Geremek - dodaje.

Reklama

Władysław Bartoszewski dziś pracuje przy biurku Tadeusza Mazowieckiego. Podkreśla, że wystrój gabinetu, na który składają się solidne, "gierkowskie" meble, pozostał niezmieniony. W tym wnętrzu Tadeusz Mazowiecki rozpoczynał w sierpniu 1989 roku swą misję jako premier pierwszego polskiego niekomunistycznego rządu. Pierwszego takiego rządu w postsowieckiej Europie Środkowo-Wschodniej. Tu Tadeusz Mazowiecki obmyślał kształt swego rządu i pierwsze decyzje, także dotyczące wymiany korpusu dyplomatycznego. Tu zaproponował Władysławowi Bartoszewskiemu objęcie placówki w Austrii. Na odpowiedź: ale ja się na tym nie znam, odpowiedział pytaniem: a ja się na tym znam?

Bartoszewski odczytał to jako pouczenie: Skoro musimy coś robić, to musimy, Nie ma co się uchylać i dramatyzować. Nie ma o czym mówić, trzeba robić.

Dziś imieniny Tadeusza Mazowieckiego. Władysław Bartoszewski przesłał mu na adres Kancelarii Prezydenta - co zaznaczył - z bardzo ciepłą dedykacją swą najnowszą książkę. Ma nadzieję, że rodzina Tadeusza Mazowieckiego ją odbierze.

Reklama