Reklama

Jak mówi profesor Andrzej Dudek, Petru odbierał wyborców Platformie. Łącznie obóz liberalny - jeśli traktować Platformę i Nowoczesną jako partie choć nieco odmienne to jednak liberalne - mają ponad 30 proc. - mówi prof. Dudek. I dodaje, że przy następnych wyborach te partie będą musiały iść razem, bo inaczej będą sobie odbierać mandaty.

O zmianie mówi też socjolog profesor Andrzej Rychard. Jego zdaniem Platforma powinna odnowić swój przekaz, który miała na początku i który ją zbudował. Trzeba znowu znaleźć sens takich haseł jak Europa, jak modernizacja, jak rynek, jak demokracja, czyli to wszystko z czym Platforma była kojarzona - mówi Andrzej Rychard.

Reklama

Socjolog profesor Henryk Domański zwraca uwagę na to, że jeśli partia rządząca przegrywa to zazwyczaj lider odchodzi. Ewa Kopacz jest liderem od niedawna, ale odpowiada za losy tej partii - mówi profesor. W ramach PO rysuje się opozycja w postaci Grzegorza Schetyny, który zapowiadał, że najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana funkcjonowania partii co oznacza zmianę lidera i on najprawdopodobniej w tej roli się widzi - dodaje Domański.

Według danych late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla Telewizji Polskiej wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 37,7 proc. Ruch Kukiz 15' otrzymał 8,7 proc., Nowoczesna Ryszarda Petru - 7,7 proc, Zjednoczona Lewica - 7,5 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,2 proc., KORWIN - 4,9 proc, Partia Razem - 3,9 proc.

Reklama