Konferencję rozpocznie w piątek o godz. 10 wystąpienie Donalda Tuska oraz panel główny: "Wzmocnienie gospodarki w dobie światowego kryzysu", poświęcony antykryzysowym działaniom rządu. Na początku - oprócz szefa rządu - głos zabierze także minister finansów Jan Rostowski.

Reklama

Tusk - według informacji PAP, zbliżonych do kancelarii premiera - będzie mówił m.in. o skutecznej walce rządu z kryzysem gospodarczym i efektywnym wykorzystywaniu funduszy unijnych. Szef rządu przypomni, że Polska najskuteczniej w Unii Europejskiej walczy z kryzysem i o tym, że jako jedyni w UE możemy pochwalić się wzrostem gospodarczym. Będzie jednocześnie przestrzegał, że rok 2010 będzie wymagał dużej dyscypliny, a deficyt budżetowy w 2010 roku będzie większy.

Każdy z półtoragodzinnych paneli będzie miał podobną formę: po krótkim wystąpieniu ministra odpowiedzialnego za dany obszar tematyczny, odbędzie się dyskusja z głównymi panelistami na scenie oraz ze wszystkimi gośćmi. Materiały na konferencję przygotowali ministrowie i to oni będą prezentować dokonania rządu w ciągu minionych dwóch lat.

"To będą spokojne, merytoryczne rozmowy o tym, co w ciągu ostatnich dwóch lat się stało. Nie będzie to żadne święto, po prostu chcemy, żeby w rzetelnej dyskusji - rozbitej na kilkanaście paneli - rozmawiać o tym, co udało się zrobić i o tym, co jeszcze trzeba zrobić w najbliższym czasie" - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

Reklama

Jak dodał, udział w panelach wezmą nie tylko zwolennicy rządu, ale także niezależni eksperci, specjaliści oraz politycy opozycji. "Chodzi o to, żeby w takim bezpośrednim starciu i zwarciu mieć możliwość wymiany poglądów i podsumowania, co rzeczywiści zostało zrobione, a co jeszcze należy zrobić i jaki sposób" - podkreślił rzecznik rządu. Zdaniem Grasia każdy specjalista "znajdzie w trakcie konferencji swoje miejsce, będzie mógł wypowiedzieć swoje zdanie, ale też wysłuchać argumentów rządu".

Na piątek zaplanowano następujące panele: "Wykorzystanie funduszy unijnych", "Solidarność pokoleń: Seniorzy", "Nowoczesna podstawa programowa polskiej szkoły", "Przyspieszenie budowy dróg i autostrad", "Konkurencyjny system nauki i szkolnictwa wyższego", "System opieki zdrowotnej", "Silna Polska w Europie", "Bezpieczeństwo energetyczne", "Wymiar sprawiedliwości", "Kultura się liczy", "Pakiet na rzecz przedsiębiorczości", "Sprawna organizacja EURO 2012" oraz "Budowa armii zawodowej".

Sobotnie panele to: "Polska przyszłości", "Solidarność pokoleń: dzieci", "Polskie rolnictwo istotnym elementem rolnictwa UE", "Środowisko - potencjał do rozwoju Polski" oraz "Polska Cyfrowa". Na zakończenie konferencji - na godz. 14 w sobotę - przewidziano konferencję prasową szefa rządu.

Reklama

W czwartek Tusk uczestniczy w szczycie UE w Brukseli, podczas którego szefowie państw i rządów mają zadecydować o obsadzie trzech unijnych stanowisk: przewodniczącego Rady Europejskiej, wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i sekretarza generalnego Rady UE. Możliwe, że jeśli w czwartek na szczycie nie uda się dojść do porozumienia, to posiedzenie zostanie przedłużone do piątku. Oznaczałoby to, że premier nie zdąży na piątkowy panel "otwierający" konferencję, podsumowującą 2-lata rządów PO-PSL.

16 listopada minęły dwa lata od powołania przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego rządu PO-PSL, na którego czele stanął Donald Tusk. 23 listopada 2007 r. Tusk wygłosił w Sejmie trwające ponad trzy godziny - najdłuższe po 1989 roku - expose, a następnego dnia otrzymał wotum zaufania.

W expose premier zapowiedział m.in.: obniżenie podatków, podniesienie płac nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia, dokończenie reformy emerytalnej, walkę z korupcją, obniżenie bezrobocia. Zapowiadał też przywrócenie zaufania do państwa, wzmocnienie pozycji Polski w UE i NATO, wyjście z Iraku, wprowadzenie euro oraz budowę dróg i autostrad.