Premier Polski Donald Tusk jest jednym z tych zaangażowanych Europejczyków, bez których "integracja europejska byłaby jeszcze dziś tylko ideą, nadzieją na trwały pokój i porozumienie" - powiedziała kanclerz Angela Merkel.
"Z nimi jednak ta nadzieja mogła się spełnić. Z nimi i dzięki nim Europa dziś jest zjednoczona" - podkreśliła Merkel wygłaszając laudację na cześć polskiego premiera, który w czwartek w Akwizgranie odbiera nagrodę Karola Wielkiego.
"Europa potrzebuje nadal - bardziej niż czegokolwiek innego - przekonanych i przekonujących Europejczyków, którzy wypełniają nasz wspólny dom życiem, rozbudowują go i utrzymują. Donald Tusk jest jednym z nich" - dodała Merkel.
Wolność Europy zaczęła się w Stoczni Gdańskiej
Wolność i jedność Europy zaczęła się u bramy Stoczni Gdańskiej i dotarła do Bramy Brandenburskiej - uważa kanclerz Niemiec.
"To polski naród zdecydowanie przygotował drogę do wolności dla całej Europy - podkreśliła. - Donald Tusk od początku brał w tym udział".
"Tak jak Donald Tusk przez całe życie ufał w siłę wolności, tak my wszyscy w Europie musimy być świadomi: wolność nie jest nigdy oczywistością". Według Merkel walka o wolność zawsze była "przewodnim motywem polskiej historii".
Niemiecka kanclerz podkreślała też zaangażowanie polskiego premiera, tegorocznego laureata Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego, na rzecz różnorodności w Europie oraz tolerancji. "Europa żywi się swą różnorodnością: narodów, regionów, języków i mentalności" - mówiła. Przypomniała również o więzach Tuska z jego rodzinnym Gdańskiem, symbolem regionalnej różnorodności, która - jak pokazuje historia miasta - "może prowadzić do napięć i konfliktów, ale też może być wielkim skarbem, który wzbogaca i zachwycać".