09:17 - "Powinna powstać komisja śledcza do spraw powstania nagrań rozmów posłanki Samoobrony Renaty Beger z posłami PiS" - twierdzi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Reklama

05:00 - Gazety trafiają do kiosków. Tytuły na pierwszych stronach krzyczą: "Zemsta Leppera", "IV RP w gruzach", "PiS w tarapatach", "Największa afera IV RP".

00:00 - Z drukarni schodzą pierwsze wydania ogólnopolskich dzienników. Kolporterzy wyruszają w trasy. Rano wiadomościami o aferze Begergate znów będzie żyła cała Polska.

20:10 - "Nie odejdę. To prowokacja. Atak układu, który tworzył w Polsce grupy trzymające władzę" - mówi twardo Jarosław Kaczyński w telewizyjnym orędziu. "Takie rozmowy to nie korupcja, a rokowania. Nazwanie takich rokowań korupcją jest kłamstwem i hipokryzją" - grzmi premier. "Ci którzy to robią, chcą doprowadzić do kryzysu politycznego, chcą przywrócić w Polsce władzę układu".

18:15 - Posłowie PiS: "Wystąpimy do sądu z prywatnymi oskarżeniami przeciw posłom PO i SLD, którzy oskarżają nas o <udział w układzie korupcyjnym>". Posłowie SLD: "Zawiadomimy prokuraturę o korupcji politycznej, jakiej dopuściła się PiS".

18:00 - Pod Sejmem kilkadziesiąt osób głośno domaga się dymisji premiera Jarosława Kaczyńskiego. Będą tu koczować w namiotach tak długo, aż rząd upadnie. Przynajmniej tak twierdzą.

17:40 - "TVN manipulowała aferą. Nie opublikowała moich badań na wariografie, które zrobiono mi przed programem" - oburza się Marek Suski (PiS). Zdaniem posła wynik badań nie pasował do tezy, którą postawili autorzy programu. Bo wykrywacz potwierdził, że nie było żadnej korupcji.

16:03 - "Renata Beger była od początku współorganizatorką wyjścia części posłów z Samoobrony" - twierdzi poseł Jan Bestry, przewodniczący klubu Ruch Ludowo-Narodowy, jeden z pierwszych posłów Samoobrony, którzy opuścili klub Andrzeja Leppera. "Ale gdy dowiedziała się, że rozmowy z PiS nie dotyczą stanowisk, oświadczyła, że będzie rozmawiała indywidualnie, bo ma zbyt dużo do ugrania" - oskarża posłankę Bestry.

15:20 - "Premier Jarosław Kaczyński powinien podać się do dymisji, bo inaczej w Polsce nie będzie spokoju" - mówi Andrzej Lepper.

15.17 - Szef rady politycznej Samoobrony "Ruch Społeczny" Sławomir Izdebski zapowiada złożenie wniosku o delegalizację Samoobrony kierowanej przez Andrzeja Leppera. Twierdzi, że partia Leppera działa wbrew konstytucji.

15:15 - Początek konferencji prasowej Andrzeja Leppera na warszawskim lotnisku Okęcie.

14.20 - Dymisji premiera Jarosława Kaczyńskiego domaga się pod Sejmem już 200 osób.

13:50 - Pod Sejmem zbierają sie grupki ludzi. Rozstawione jest już miasteczko namiotowe. Demonstranci zapowiadają protesty do momentu ogłoszenia przez rząd dymisji.

13:13 - Szef Komisji Etyki Poselskiej, Sławomir Rybicki, zapowiada, że komisja zajmie się sprawą nagrań ujawnionych przez TVN.

12:54 - Marszałek Sejmu Marek Jurek zapowiada, że dopiero w czwartek będzie decyzja o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, podczas którego parlament miałby zdecydować o samorozwiązaniu. Według Jurka, na razie i tak nie ma większości 307 głosów, potrzebnej do samorozwiązania Sejmu.

Reklama

12:26 - Wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) chce, by "korupcją polityczną w PiS" zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

12:10 - Renata Beger pojawia się w Sejmie. Gratulacjom nie ma końca. Posłanka zapowiada, że jeszcze w środę złoży doniesienie do prokuratury na Lipińskiego i Mojzesowicza.

11:50 - Samoobrona składa wniosek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o działania w celu zdymisjonowania rządu.

11:47 - Szef SLD Wojciech Olejniczak wzywa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by wygłosił w Sejmie orędzie do narodu i wytłumaczył, jak zamierza rozwiązać kryzys polityczny.

11:21 - Rozpoczyna się konferencja prasowa SLD. "To dzień, w którym runął PiS" - mówi Wojciech Olejniczak, szef Sojuszu. Także SLD składa wniosek o samorozwiązanie Sejmu.

11:02 - "Mamy do czynienia z używaniem środków technicznych, których używają służby specjalne, i to na terenie Sejmu" - ocenia nagranie rozmowy Beger-Lipinski, szef klubu PiS Marek Kuchciński. Dodaje, że rozmowa jest elementem całego systemu prowokacji. "Po to, żeby rząd obecny czy obecnie tworzona koalicja większościowa nie mogły funkcjonować" - twierdzi Kuchciński. Prosi też Samoobronę o poparcie dla tworzącej się koalicji.

10:58 - "Premier Jarosław Kaczyński powinien jak najszybciej podać się do dymisji" - apeluje wiceszef Samoobrony Janusz Maksymiuk.

10.50 - SLD domaga się uchylenia immunitetu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i sekretarzowi stanu w kancelarii premiera Adamowi Lipińskiemu. "Premier działał w porozumieniu z Lipińskim" - twierdzi poseł Sojuszu Ryszard Kalisz. "Oferta Lipińskiego dla Beger łamie przepisy kodeksu karnego" - dodaje Kalisz.

10:40 - "To potężna prowokacja polityczna, która ma na celu zatrzymanie procesu naprawy państwa" - mówi podczas konferencji szef klubu PiS Marek Kuchciński. Zapowiada, że PiS będzie się domagał komisji śledczej w sprawie nagrania Beger - Lipiński.

10:34 - Rusza konferencja prasowa PiS.

10:13 - "Dymisja rządu nie jest rozważana" - zapowiada rzecznik rządu Jan Dziedziczak.

10:00 - PiS przekłada godzinę konferencji prasowej na 10.30. Po Sejmie chodzą spekulacje, że posłowie PiS i premier gorączkowo zastanawiają się, jak wytłumaczyć sprawę nagrania dziennikarzom.

09:53 - SLD idzie jeszcze dalej: chce postawienia przed Trybunałem Stanu premiera Jarosława Kaczyńskiego. Według sekretarza generalnego SLD Grzegorza Napieralskiego, premier wiedział o propozycjach Adama Lipińskiego dla posłanki Beger.

09:50 - PO składa wniosek o zwołanie pilnego posiedzenia Sejmu. Chce samorozwiązania parlamentu. "Polityczna korupcja" - tak określa próbę zwerbowania Renaty Beger przez PiS wicemarszałek Sejmu, poseł PO Bronisław Komorowski. Dodaje, że rozwiązanie Sejmu to jedyna możliwość, by uniknąć takich zamieszek jak na Węgrzech.

09:01 - Sekretarz generalny SLD Grzegorz Napieralski chce postawienia Adama Lipińskiego przed Trybunałem Stanu.

08:52 - Marszałek Sejmu Marek Jurek wyklucza zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Twierdzi, że nie wie, czy w ogóle może dojść do takiego posiedzenia jeszcze w tym tygodniu. Uważa, że próby zwołania posiedzenia mają na celu tylko zablokowanie pracy rządu.

08:51 - Wicepremier Roman Giertych w wywiadzie dla TVP: "Z Renatą Beger nie powinno się w ogóle rozmawiać. Jest ona ikoną działań, których nie mona akceptować".

08:25 - Adam Lipiński: "W nagraniu TVN zostały pomieszane fakty. Poszedłem na spotkanie z Renatą Beger, bo mnie o to poprosiła" - twierdzi w wywiadzie dla TVP Lipiński. "Zażądała stanowisk" - zrzuca winę na Beger Lipiński. Odnosząc się do reakcji opozycji, która chce natychmiastowego zwołania posiedzenia Sejmu, mówi, że opozycja chce tylko wykorzystać sytuację dla przejęcia władzy.

08:17 - "Rozmowy PSL z PiS o ewentualnej koalicji zostały zawieszone" - zapowiada szef PSL Waldemar Pawlak.

05:00 - "Szokujące negocjacje w ukrytej kamerze", "Ósmy grzech - głupota", "Przekupstwo i Szachrajstwo", "Tajne taśmy pos. Beger rozbijają IV RP", "Żałosny koniec <moralnej rewolucji>", "PiS kupuje Beger", "Stołek za przejście do PiS" - takie tytuły na czołowych kolumnach dzienników czytają Polacy.

02:30 - Ostatnie egzemplarze dzisiejszych gazet wyjeżdżają z drukarni.

02:05 - Renata Beger: Wszystko zeznam w prokuraturze, a minister Lipiński ma prawo się bronić. Tak posłanka Samoobrony odniosła się do słów sekretarza stanu w kancelarii premiera Adama Lipińskiego, że to ona jako warunek poparcia dla rządu przedstawiła objęcie przez siebie funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa. "Pan minister Lipiński ma prawo się bronić, ja mu tego prawa nie odbieram. A jak to było wszystko dokładnie, zeznam w prokuraturze" - powiedziała posłanka dziennikarzom w Sejmie.

01:32 - Szef PO Donald Tusk: "Fakt, iż premier i ministrowie świadomie uczestniczyli w procesie korupcji, oznacza krach rządu i Sejmu. Dziś wszyscy przyzwoici ludzie w Polsce muszą zażądać nie tylko natychmiastowego skrócenia kadencji Sejmu, ale i natychmiastowej dymisji rządu" - mówi Tusk na konferencji prasowej w Sejmie.

01.15 - Adam Lipiński broni się, że to Beger chciała spotkania i to ona zażądała stanowisk w PiS w zamian za odejście z Samoobrony.

00:59 - PO żąda zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu i głosowania nad wnioskiem o samorozwiązanie jeszcze dzisiaj.

00:27 - PO i PSL zapowiadają: Chcemy zwołania komisji śledczej ds. korupcji w PiS.

23:00 - Gazety w całej Polsce zmieniają pierwsze strony. Wiedzą już, że to wydarzenie zatrzęsie dzisiaj całym krajem.

22:30 - Rusza program "Teraz my" w telewizji TVN. Dziennikarze Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski prezentują nagranie, w którym sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Lipiński składa propozycję przejścia do PiS Renacie Beger w zamian za stanowiska w rządzie.