W obecności szefowej amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w sobotę w Krakowie został podpisany aneks do polsko-amerykańskiej umowy o obronie przeciwrakietowej. Aneks wiąże się ze zmianą koncepcji obrony balistycznej USA.

Reklama

Jesteśmy sojusznikami; Stany Zjednoczone są bardzo zaangażowane w zabezpieczenie bezpieczeństwa Polski i jej suwerenności - deklarowała w Krakowie sekretarz stanu Hillary Clinton.Powiedziała, że podpisanie przez USA aneksu do umowy o bazie przeciwrakietowej ma na celu dopasowanie podejścia do obrony w Europie.

"Będzie to chronić polski naród, całą Europę, naszych sojuszników i innych przed różnymi zagrożeniami. Amerykanie są dumni, że stoją ramię w ramię z Polską. Sukces Polski to świadectwo siły demokracji" - powiedziała..

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton powiedziała po rozmowach z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim, że sukces Polski to świadectwo siły demokracji, potencjału ludzkiego i pozytywnych zmian, jakie dokonały się w Polsce przez ostatnie 20 lat. Clinton podkreśliła, że Stany Zjednoczone i Polskę łączy prawdziwa przyjaźń i wspólnota interesów, która zbliża jeszcze bardziej obydwa narody.

Reklama

"Amerykanie są dumni z faktu, że stoją ramię w ramię z Polską. (...) Bardzo dziękuję nie tylko za nasze partnerstwo, ale także za zaangażowanie w polsko-amerykańskie relacje" - podkreśliła sekretarz stanu.

Zaznaczyła, że szczególnie cieszy się z faktu, że może uczestniczyć w sobotniej w konferencji w Krakowie z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji. Dodała, że Stany Zjednoczone zawsze popierały zaangażowanie Polski w budowę demokracji. "W ten weekend Polska odnowi swoją demokrację poprzez odbycie II tury wyborów prezydenckich. (...) Bez względu na to, który kandydat zostanie wybrany, Stany Zjednoczone pozostaną waszym partnerem i przyjacielem" - oświadczyła Clinton.

"Wiemy, że ból po tragicznej katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem nadal jest żywy. Na pewno wypłakaliście bardzo wiele łez, jednak zdecydowany upór i zaangażowanie Polski był inspiracją dla Stanów Zjednoczonych i Amerykanów" - podkreśliła szefowa amerykańskiej dyplomacji.

Reklama

Czytaj dalej>>>



Clinton wyraziła zadowolenie z przystąpienia Polski do globalnej inicjatywy na rzecz gazy łupkowego. "Bardzo się cieszę, że Polska zgodziła się uczestniczyć w globalnej inicjatywie na rzecz gazu łupkowego, która koncentruje się na wykorzystaniu niekonwencjonalnych zasobów gazu, by doprowadzić do wzrostu gospodarczego i ograniczenia emisji" - podkreśliła.

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział po rozmowach z sekretarz stanu USA Hilary Clinton, że widzi olbrzymią zbieżność poglądów obu krajów na sprawy energetyczne i cieszy się, że Polska i USA będą współpracować w kwestii wydobycia w Polsce gazu łupkowego.

"Cieszę się z naszych rozmów, których sporą cześć poświeciliśmy współpracy energetycznej, bezpieczeństwu energetycznemu. Widzę olbrzymią zbieżność poglądów Polski i Stanów Zjednoczonych na te kwestie, szczególnie tu w Europie i cieszę się, że Polska i Stany Zjednoczone będą współpracować w kwestiach energetycznych w ogólności, a kwestii wydobycia w Polsce gazu łupkowego w szczególności" - podkreślił Sikorski na wspólnej konferencji prasowej z Clinton.

Amerykańska sekretarz stanu, która pojawiła się już na lotnisko w Balicach, Sekretarz stanu USA Hillary Clinton złożyła w sobotę kwiaty pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie. W ten sposób oddała hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wieniec składany w imieniu narodu amerykańskiego został ułożony z kwiatów w kolorze amerykańskiej flagi: czerwonych, białych i granatowych.

Złożyła też kondolencje kilku rodzinom ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pod Krzyżem Katyńskim byli bliscy: wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Kremera, Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych RP gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Włodzimierza Potasińskiego oraz Wojciecha Seweryna - artysty plastyka, twórcy Pomnika Ofiar Katynia w ChicagoWbrew spekulacjom polskich mediów w programie wizyty nie przewidywano obecności Hillary Clinton w krypcie Katedry na Wawelu, gdzie pochowana została para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy.

Po południu Clinton wygłosi główne przemówienie podczas konferencji Wspólnoty Demokracji w Teatrze im. J. Słowackiego. W jej obecności wręczona zostanie Nagroda im. Bronisława Geremka. "Otrzyma ją kubański dysydent, kapłan ks. Jose Conrado" - powiedział w piątek Rafał Sobczak z Biura Rzecznika Prasowego MSZ. W programie pobytu Hillary Clinton w Krakowie nie przewidziano spotkań z kandydatami na prezydenta RP.

W rozpoczętej w piątek w Krakowie konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji uczestniczyć będzie także b. sekretarz stanu USA Madeleine Albright, przewodniczący PE Jerzy Buzek i ponad 70 delegacji zagranicznych.

Wspólnota Demokracji jest międzyrządową organizacją skupiającą ponad 100 państw, której celem jest promocja demokracji i umocnienie instytucji demokratycznych na całym świecie. Wspólnota została zainicjowana w 2000 roku przez ówczesnego ministra SZ prof. Bronisława Geremka oraz Madeleine Albright. Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji od 2009 roku ma swoją siedzibę w Warszawie