Jan Dworak, czyli były prezes TVP oraz rzecznik kancelarii Sejmu, a kiedyś prezenter telewizyjny Krzysztof Luft zostali powołani w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Taką decyzję podjął Bronisław Komorowski w środę, kiedy pełnił jeszcze obowiązki prezydenta.

Reklama

Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji KRRiT liczy pięciu członków. Dwóch wskazuje Sejm, jednego - Senat, dwóch - prezydent.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna pytany o nominacje Komorowskiego powiedział, że nic o nich nie wiedział. Wacław Martyniuk z SLD ocenił, że desygnując reprezentantów prezydenta do KRRiT jeszcze w środę, chciał ubiec Schetynę, by ten nie mianował w czwartek kogoś innego, kiedy został marszałkiem i przejął obowiązki glowy państwa.

Na giełdzie nazwisk ewentualnych kandydatów do członkostwa w KRRiTv wcześniej wymieniano też prof. Stefana Pastuszka, Witolda Grabocia, Jerzego Sosnowskiego, Witolda Kołodziejskiego, Barbarę Bubulę i Piotra Boronia.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, uzgodnionego kandydata ma już PSL. Ludowcy zbierali podpisy pod kandydaturą prof. Stefana Pastuszki. To historyk, w latach 1993-1997 wiceprzewodniczący senackiej komisji kultury, zasiadał też w komisjach: Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Przez dwa lata (od 1995 do 1997) był wiceministrem edukacji narodowej.

Reklama

Lewica - według nieoficjalnych informacji PAP - ma wystawić Witolda Grabosia. Zasiadał on już w Krajowej Radzie - w latach 1995-2001 był jej wiceprzewodniczącym. W latach 2002-2006 był prezesem nieistniejącego już Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Bardzo możliwe, że Platforma poprze jeszcze Jerzego Sosnowskiego z radiowej "Trójki".

czytaj dalej >>>



Reklama

Z nieoficjalnych informacji wynika także, że PiS zgłosi do nowej KRRiT jej obecnych członków: przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego, Barbarę Bubulę i Piotra Boronia.

Nową KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku. Zgodnie z Ustawą o rtv oznacza to, że kadencja Rady wygasa.

Krajowa Rada, która - jak mówi konstytucja - stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Do zadań KRRiT należy m.in. projektowanie w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji; przyznawanie koncesji na rozpowszechnianie i rozprowadzanie programów radiowych i telewizyjnych; uznawanie za nadawcę społecznego lub odbieranie tego przymiotu; kontrola działalności nadawców.

Jedną z najistotniejszych kompetencji KRRiT jest jednak wybór rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu. Dodatkowo - jeśli wejdzie w życie projektowana przez PO nowelizacja Ustawy o rtv - KRRiT zyska kompetencję powoływania (na wniosek rady nadzorczej) członków zarządu, w tym prezesa w TVP i Polskim Radiu.

Do czasu powołania nowej KRRiT obowiązki pełnią członkowie dotychczasowej.