Zgromadzenie otworzył marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Odegrano hymn Polski. Para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy zajęli miejsca w fotelach prezydenckich po prawej stronie stołu prezydialnego.

Reklama

Bronisław Komorowski złożył przysięgę:

"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę można zakończyć słowami: "Tak mi dopomóż Bóg".

O złożenie przysięgi poprosił prezydenta elekta marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. On też odczytywał kolejne fragmenty przysięgi, Bronisław Komorowski powtarzał je za nim.

Reklama



"Wierzymy, że będziemy z pana dumni" - powiedział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zwracając się do Bronisława Komorowskiego, tuż po tym, gdy złożył on przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i objął urząd prezydenta. Schetyna dodał, że wraz ze złożeniem przysięgi Komorowski stał się przedstawicielem "Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i jej obywateli". Jak podkreślił "wierzymy, że będzie to prezydentura łączenia, a nie dzielenia".

Marszałek Sejmu zaznaczył, że "chcemy dobrej współpracy" między prezydentem, Sejmem, Senatem i rządem. "I taką deklarujemy" - powiedział Schetyna.

Reklama

Przed złożeniem przez Komorowskiego przysięgi Zgromadzenie Narodowe uczciło minutą ciszy pamięć 96 ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. 10 kwietnia zgięła m.in. para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy. Ryszard Bender z PiS zaintonował modlitwę "Wieczny odpoczynek racz im dać Panie".

Na sali posiedzeń zabrali się parlamentarzyści PO, PSL, Lewicy, a także część przedstawicieli PiS. Ci ostatni noszą wpięte w klapy czarne wstążki i wizerunek orła katyńskiego, na znak żałoby po zmarłym tragicznie prezydencie Lechu Kaczyńskim. Na sali nie ma m.in. prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, kontrkandydata Komorowskiego w wyborach prezydenckich.

W uroczystości uczestniczą m.in. były prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, były premier Tadeusz Mazowiecki. Do Sejmu przybyli premier Donald Tusk i ministrowie, akredytowani w Polsce dyplomaci, przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz innych kościołów i wspólnot religijnych, przedstawiciele urzędów konstytucyjnych, byli marszałkowie Sejmu i Senatu. Obecni są przyjaciele i rodzina Komorowskiego.