Ryszard Grobelny, obecny prezydent Poznania i niedoszły kandydat na to stanowisko w wyborach samorządowych z ramienia PO, zawiesił w piątek swoje członkostwo w partii; prawdopodobnie wystartuje samodzielnie.

Reklama

Jak powiedział w poniedziałek PAP Ganowicz, w swojej kampanii będzie chciał się skupić na kulturze w Poznaniu, przyszłości centrum miasta, oraz rozwoju transportu publicznego. Przyznał, że kampania nie będzie łatwa, a faworytem "w oczywisty sposób jest urzędujący prezydent".

"Tak dzieje się we wszystkich miastach, gdzie sprawujący urząd startuje w wyborach. To, co jest zaletą prezydenta Grobelnego, jednocześnie go w paru sytuacjach hamuje. Jest świetnym ekonomistą, ale z drugiej strony do wielu problemów podchodzi przede wszystkim z punktu widzenia ekonomisty, co w przypadku miasta czasem nie jest właściwe" - ocenił Ganowicz.

Obecny prezydent miasta był typowany na kandydata na prezydenta Poznania z poparciem PO. Jednak premier i szef Platformy Donald Tusk oświadczył niedawno, że nikt, kto ma zarzuty prokuratorskie, nie będzie mógł posługiwać się w kampanii szyldem PO. Tymczasem Grobelny odpowiada przed sądem w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk.

Filip Kaczmarek, szef miejskich struktur partii, przyznał w poniedziałek w rozmowie z PAP, że potrzeba poszukiwania innego kandydata niż Grobelny nie jest dla jego partii komfortowa, ale zdecydował głos lidera.

"Jeżeli przewodniczący partii mówi, że osoby, które są w określonej sytuacji prawnej nie powinny używać logo PO, to jest to wypowiedź bardzo jednoznaczna. Dla nas szukanie innego kandydata to nie jest sytuacja komfortowa. Tak silna partia nie za bardzo może nie wystawić innego kandydata, nawet jeśli liderem sondaży jest Grobelny" - powiedział.

Grzegorz Ganowicz ma 50 lat. Pochodzi z Gdańska. Od dzieciństwa mieszka w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej. W 1980 roku brał udział w zakładaniu na tej uczelni Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Za działalność opozycyjną w 1985 r. został skazany na 15 miesięcy pozbawienia wolności.

W 1990 współtworzył Komitet Wyborczy Tadeusza Mazowieckiego. Od roku 1998 jest radnym Rady Miasta Poznania. Jest członkiem klubu radnych Platformy Obywatelskiej, od roku 2004 należy do PO. Jest żonaty, ma dwie córki.