"Głęboko wierzę, że kandydat dwóch popierających go partii - Prawicy Rzeczypospolitej i UPR - może zagwarantować zdolność bezstronnego zarządzania miastem, współpracy z każdą instytucją władzy publicznej i nieprzenoszenia na teren Warszawy konfliktów czysto wyborczej walki dominujących partii o władzę" - powiedział, przedstawiając Strzembosza, lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.

Reklama

Jak dodał, Strzembosz to polityk samorządowy o dużym doświadczeniu i bardzo dobry kandydat na prezydenta Warszawy. "Wierzymy, że jest potrzebna jakaś oferta dla tych, którzy już nie chcą tej bijatyki PiS-u i PO. (...) Ta bijatyka zeszła na poziom dzielnic i z tym trzeba skończyć" - powiedział sam kandydat na prezydenta Warszawy.

Strzembosz jest pełnomocnikiem Prawicy Rzeczypospolitej w Warszawie. Z wykształcenia - politolog, obecnie jest radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego (wiceprzewodniczącym komisji kultury i dziedzictwa narodowego), wcześniej był radnym powiatu warszawskiego i radnym dzielnicy Wola.

Strzembosz podkreślił, że ma wizję rozwoju miasta. Dodał, że inwestycje w stolicy muszą być prowadzone w sposób przemyślany. Trzema kluczowymi zagadnieniami dla Warszawy są oświata, transport i sprawy mieszkaniowe - mówił. Według Strzembosza, komisje zajmujące się przydziałem mieszkań komunalnych "bardzo często działają w sposób nie do końca przejrzysty", a "jasne, czytelne kryteria i egzekucja tych kryteriów jest po prostu niezbędna".

Pytany, jak chce rozwiązać problem korków na ulicach stolicy, odpowiedział: "Na pewno nie rozwiąże się problemu korków przez zachęcanie do niekorzystania z samochodów". "Myślę, że rozwój linii metra jest podstawowym kierunkiem, również linie tramwajowe, które powinny przeplatać się z liniami metra" - zaznaczył.Reklama

Jak mówił, ważną kwestią pozostaje dostępność miejsc parkingowych dla kierowców. Jego zdaniem, można rozpisać przetarg na wykonawców parkingów podziemnych pod szkolnymi boiskami. "To jest ogromny rezerwuar miejsc. Jeśli by miasto wspólnie z inwestorami prywatnymi taką inwestycję przeprowadziło, to myślę, że za 2-3 lata byśmy troszeczkę byli w innymi miejscu" - uważa Strzembosz.

O powołaniu Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Prawica Rzeczypospolitej i UPR w Warszawie poinformowano kilka dni temu. Prawica Rzeczypospolitej i Unia Polityki Realnej - obok wspólnego kandydata na prezydenta stolicy - wystawią w wyborach samorządowych również wspólne listy do Rady Warszawy i rad dzielnic.

Wybory samorządowe, w tym bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędą się 21 listopada; ich ewentualna II tura - 5 grudnia.