Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczynając posiedzenie poinformował, że jeśli Sejm podczas bieżącego posiedzenia zakończy prace na projektem zmian w kodeksie wyborczym, zajmą się nim "niezwłocznie" senatorowie, a porządek obrad wysokiej izby zostanie uzupełniony.

Reklama

Posłowie PO, PiS, SLD i PJN w środę podczas II czytania projektu zmian w kodeksie w Sejmie zgłosili do niego 19 poprawek, nad którymi pracowała sejmowa komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia niektórych przepisów z zakresu prawa wyborczego.

Komisja proponuje, by partie mogły publikować płatne ogłoszenia w prasie i internecie. Posłowie opowiadają się jednocześnie za zakazem płatnych spotów radiowych i telewizyjnych.

W pierwotnym projekcie klubu PJN nowelizacji kodeksu wyborczego umieszczono zapis zakazujący publikacji przez komitety wyborcze płatnych ogłoszeń i audycji wyborczych we wszystkich środkach masowego przekazu, tj. w prasie, internecie, radiu i telewizji.

Reklama

Głosowanie nad projektem ma się odbyć w Sejmie jeszcze w czwartek po południu.

Senatorowie rozpatrzą też nowelizację Kodeksu karnego zezwalającą m.in. na zmienianie kar dla Polaków wydanych za granicę na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Jeśli kara przekroczyłaby maksymalny pułap przewidziany w naszym prawie, polskie sądy łagodziłyby wyrok.

Zgodnie z nowelą, polski sąd orzekający w kwestii uznania i wykonania ENA wobec obywatela polskiego nie będzie - jak dotąd - bezwzględnie związany wymiarem kary orzeczonej przez sąd zagraniczny. Gdyby wymierzona kara zagraniczna przekraczała ustawowy pułap odpowiedzialności za określony czyn przewidziany w polskim prawie, sąd polski obligatoryjnie będzie adaptował tę karę do wysokości maksymalnego wymiaru przewidzianego w Polsce.

Reklama

Senat debatować będzie także nad zmianami w ustawie o uzdrowiskach. W myśl noweli, w najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać m.in. stacje bazowe telefonii komórkowej.

Oprócz stacji bazowych telefonii komórkowej, w strefie A nie mogą powstawać m.in. obiekty handlowe o powierzchni użytkowania większej niż 400 m kw., budynki mieszkalne, stacje paliw, pola biwakowe, targowiska, z wyjątkiem punktów sprzedaży pamiątek, wyrobów ludowych, produktów regionalnych, w formach i miejscach wyznaczonych przez gminę.