"Prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał - z dniem 14 lutego 2011 r. - pana Józefa Oleńskiego ze stanowiska prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, dziękując mu za pracę na tym stanowisku" - poinformowało w komunikacie CIR.

Reklama

Wieczorem CIR poinformował o powierzeniu - z dniem 15 lutego - pełnienia obowiązków prezesa GUS Januszowi Witkowskiemu. Był on dotychczas wiceprezesem, zajmował się problematyką demograficzną, nadzorował m.in. Departament Badań Demograficznych, Departament Badań Społecznych, Departament Pracy.

Witkowski pracuje w GUS od początku lat 90., specjalizuje się w demografii i zagadnieniach społecznych, ma wiele publikacji z tego zakresu. Jest także pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej. Zna kilka języków obcych. "Jest to dobrej klasy fachowiec" - powiedział PAP rzecznik GUS Wiesław Łagodziński.

Według radia RMF FM, powodem odwołania Oleńskiego są kontrole w GUS, o których pisała "Rzeczpospolita". W styczniu 2011 r. gazeta podała, że kontrola w GUS, zarządzona przez kancelarię premiera, wykazała m.in., że Janusz Dygaszewicz, dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań GUS oraz szef Centralnego Biura Spisowego otrzymał 131 tys. zł na podstawie umowy-zlecenia za nadzór nad przygotowaniem do dwóch spisów powszechnych. Oprócz tego brał normalną pensję.

Gazeta podała także, że w ciągu trzech miesięcy 2010 r. GUS podpisał umowy-zlecenia z 357 pracownikami na ponad 3,5 mln zł, z czego 67 pracowników otrzymało dodatkowo 2,3 mln zł. Np. naczelnik Wydziału ds. Organizacji Spisów Powszechnych otrzymał dodatkowo prawie 100 tys. zł, a niektórzy jego zastępcy - po prawie 40 tys. zł - podała "Rz". Kancelaria premiera poinformowała o sprawie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

GUS nie zgadzał się wtedy z zarzutami kontrolerów z kancelarii premiera, że pracownicy etatowi zajmujący się spisem powszechnym byli podwójnie opłacani. Według Urzędu dostali wynagrodzenie zgodnie z prawem.

Reklama

Łagodziński argumentował, że Narodowy Spis Powszechny (NSP) Ludności i Mieszkań 2011 określa rodzaj, tryb i procedury działań spisowych, a także przedstawia koszty spisu jako odrębną pozycję budżetu państwa. "Wynika z tego, że prace, które określić można jako +spisowe+ wyłączone są z innych działań GUS. Program ten jest monitorowany na bieżąco przez Ministerstwo Finansów" - napisał w oświadczeniu przekazanym do mediów Łagodziński.

Oleński został prezesem GUS w październiku 2006 r. Na to stanowisku powołał go premier Jarosław Kaczyński. Prezesem GUS Oleński został wtedy po raz drugi - pełnił już tę funkcję w latach 1992-1995. Wówczas był także przewodniczącym Komisji Statystycznej ONZ i wiceprzewodniczącym Konferencji Statystyków Europejskich.

Od 1974 do 1991 r. pracował w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Statystyki przy GUS. Był ekspertem IV i V programu ramowych Information Society Technologies UE oraz członkiem Międzynarodowego Instytutu Statystyki. Jest autorem książek m.in. o projektowaniu baz danych, ekonomiki informacji, standardów informacyjnych w gospodarce.