Prezydent Bronisław Komorowski utrzymał w marcu pozycję zdecydowanego lidera rankingu zaufania - ufa mu 69 proc. badanych. Drugie miejsce, z wynikiem 53 proc. ex aequo zajęli: lider SLD Grzegorz Napieralski i szef MSZ Radosław Sikorski - wynika z sondażu CBOS.

Reklama

Na trzeciej pozycji z wynikiem 49 proc. deklaracji zaufania znaleźli się, także ex aequo: premier Donald Tusk oraz polityk SLD Ryszard Kalisz. Kalisz nie występował w lutowym zestawieniu. Ostatnio CBOS pytało o niego w listopadzie 2010 roku, kiedy uzyskał taki sam wynik jak w marcu, czyli 49 proc.

W porównaniu z lutowym badaniem zaufanie do głowy państwa wzrosło o 4 punkty proc. Jak informuje CBOS, jest to najlepszy wyniki Komorowskiego od czasu kampanii wyborczej.

Zaufanie do szefa rządu, w porównaniu do poprzedniego badania, wzrosło natomiast o 2 punkty proc.

Lider SLD, który w lutym cieszył się niepodzielnie pozycją wicelidera rankingu zaufania, w marcu dzieli już ją z, odrabiającym straty, szefem MSZ. W marcu Sikorskiemu ufało o 6 punktów proc. więcej respondentów niż przed miesiącem, zaufanie do Napieralskiego wzrosło w tym czasie o 2 punkty proc.

Reklama

Z kolei liderem rankingu nieufności jest prezes PiS Jarosław Kaczyński - nie ufa mu 55 proc. ankietowanych (o 1 punkt proc. mniej niż przed miesiącem). Drugą pozycję w zestawieniu polityków, którym respondenci najmniej ufają, zajął premier Tusk - brak zaufania do niego deklaruje 33 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.). Trzecie miejsce w tym rankingu przypadło minister zdrowia Ewie Kopacz - nie ufa jej 30 proc. respondentów (wzrost o 2 punkty proc.), a czwarte - Leszkowi Balcerowiczowi, do którego zaufania nie ma 24 proc. respondentów (bez zmian w porównaniu z poprzednim badaniem).



Reklama

Zaufanie do Balcerowicza deklaruje natomiast 42 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.). Wyprzedza go wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, któremu ufa 44 proc. ankietowanych (wzrost o 3 punkty proc.), a tuż za nim znajduje się minister zdrowia Ewa Kopacz, której ufa 41 proc., czyli o 1 punkt proc. więcej niż w lutym.

Zbliżonym zaufaniem respondentów cieszą się: doradca prezydenta Tomasz Nałęcz (39 proc. deklaracji zaufania, wzrost o 5 punktów proc.); szef NBP Marek Belka (38 proc. deklaracji zaufania, spadek o 3 punkty proc.) oraz marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (37 proc. deklaracji zaufania, wzrost o 2 punkty proc.).

Liderce partii PJN Joannie Kluzik-Rostkowskiej ufa tyle samo badanych, co szefowi MSWiA Jerzemu Millerowi - 34 proc. Zaufanie do Kluzik-Rostkowskiej zwiększyło się jednak o 6 punktów proc., a do Millera spadło o 3 punkty proc.

Równym poziomem zaufania cieszą się też szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki oraz minister obrony narodowej Bogdan Klich - ufa im po 31 proc. respondentów. Obaj zanotowali też nieznaczny wzrost liczby deklaracji zaufania - Bielecki o 3 punkty proc., a Klich o 2 punkty proc.

Prezesowi PiS ufa 28 proc. ankietowanych, co stanowi wzrost o 1 punkt proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jedna czwarta - 25 proc. - respondentów ufa marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi (bez zmian). Z kolei po 23 proc. deklaracji zaufania zanotowali w marcu minister w kancelarii premiera Michał Boni oraz szef klubu PSL Stanisław Żelichowski (nieuwzględniony w lutowym badaniu). Zaufanie dla Boniego nie zmieniło się od lutego.

Minister finansów Jacek Rostowski cieszy się zaufaniem 19 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc.), minister pracy Jolanta Fedak - 18 proc. (wzrost o 3 punkty proc.), a minister edukacji Katarzyna Hall - 16 proc. (nieuwzględniona w lutowym badaniu).



Zaufanie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta deklaruje 14 proc. respondentów (bez zmian od lutego), a do szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka 11 proc. (spadek o 1 punkt proc.). Seremet jest przy tym najmniej znaną respondentom osobą, spośród uwzględnionych w sondażu; do tego, że go nie zna, przyznaje się 61 proc. badanych.

CBOS przeprowadziło sondaż w dniach 3-9 marca na liczącej 950 osób reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.