Układanie list Platformy w niektórych regionach nie odbyło się bez kontrowersji i sporów. Największe zainteresowanie mediów wzbudzała sytuacja w Małopolsce, gdzie niepewne było miejsce na liście do Sejmu dla Jarosława Gowina. Część działaczy PO chciało, aby Gowin startował w wyborach do Senatu; on sam jednoznacznie deklarował jednak, że chce kandydować do Sejmu.

Reklama

Ostatecznie Gowinowi przypadło trzecie miejsce na liście kandydatów PO do Sejmu w okręgu krakowskim. Na pierwszym miejscu tej listy znalazł się Ireneusz Raś.

W Podlaskiej PO od dłuższego czasu trwa wewnętrzny konflikt pomiędzy frakcją Damiana Raczkowskiego a frakcją poprzedniego przewodniczącego Platformy w regionie Roberta Tyszkiewicza. Zarząd regionalny podlaskiej PO zdecydował, że "jedynką" na liście ma być minister nauki Barbara Kudrycka; drugie miejsce ma dostać Tyszkiewicz, a trzecie - Raczkowski.

Do zarządu krajowego PO będzie odwoływała się posłanka Joanna Mucha, która w okręgu lubelskim otrzymała - decyzją zarządu lubelskiej Platformy - dopiero czwarte miejsce na liście. "Jedynką" ma być posłanka Magdalena Gąsior-Marek, na drugim miejscu jest wicewojewoda lubelska Henryka Strojnowska; trzecie miejsce zajmuje poseł Wojciech Wilk.

W większości województw w najbliższym czasie nad listami będą jeszcze dyskutować i głosować Rady Regionów; następnie listy będą skierowane do zatwierdzenia przez władze krajowe Platformy.

W wyborach do Senatu w niektórych okręgach Platforma i PSL wystawią wspólnych kandydatów; rozmowy cały czas trwają. Część miejsc na listach do Sejmu i Senatu zostawiono do dyspozycji władz krajowych partii i możliwych współpracowników. Według informacji PAP od polityka z zarządu PO, 12. miejsca na listach zostaną oddane ludziom młodym.

Reklama

Ostateczny układ list znany będzie 11 czerwca 2011 r., kiedy zostanie przyjęty przez Radę Krajową PO. Nie są znane jeszcze listy na Śląsku i na Pomorzu. Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz powiedział PAP, że śląski zarząd zbierze się w tej sprawie w sobotę. Poseł PO Tadeusz Aziewicz poinformował PAP, że pomorski zarząd PO ustali listy kandydatów w piątek.

Z Gdańska kandydować chce m.in. minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak, który złożył ankietę przedwyborczą, choć oficjalnie nie potwierdził do tej pory, że kandyduje.Warszawską listę PO otworzy Donald Tusk z "jedynką", Małgorzata Kidawa-Błońska będzie "dwójką", a Jacek Rostowski - "trójką". Kolejne miejsca na liście warszawskiej zajmą: posłanka Joanna Fabisiak, wicemarszałek województwa mazowieckiego Marcin Kierwiński oraz b. minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

Za nimi na liście znaleźli się dotychczasowi posłowie Krzysztof Tyszkiewicz i Tadeusz Ross, a także Marcin Święcicki - b. prezydent Warszawy, działacz Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Roman Kosecki, w nawiązaniu do piłkarskiej przeszłości, wystartuje z "dziesiątką".

Minister zdrowia Ewa Kopacz będzie "jedynką" w Radomiu, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera - w Płocku, szef regionu Andrzej Halicki - w tzw. wianuszku warszawskim (dostał miejsce po Bronisławie Komorowskim). Listę w Siedlcach otworzy Czesław Mroczek.

Do Senatu wystartują z Warszawy m.in. obecni senatorowie: Marek Rocki, Łukasz Abgarowicz i Barbara Borys-Damięcka. Z Płocka wystartuje senator Eryk Smulewicz, z Radomia - b. senator PO Andrzej Łuczycki, a z Siedlec - wicestarosta Marta Sosnowska.Szef małopolskiej PO poseł Ireneusz Raś na pierwszym miejscu listy w Krakowie. Drugie miejsce przypadło posłance Katarzynie Matusik-Lipiec, trzecie Jarosławowi Gowinowi.

Minister obrony Bogdan Klich wystartuje w wyborach do Senatu z Krakowa. Na liście krakowskiej nie znalazł się poseł Łukasz Gibała - małopolska PO nie udzieliła mu rekomendacji. W dwóch okręgach PO chce wystartować do Senatu wspólnie z PSL.

Na krakowskiej liście zabrakło wojewody Stanisława Kracika, który w kwietniu wstąpił do PO. Ma on zająć się sprawami prezydencji polskiej w UE.

Na dalszych miejscach w Krakowie znalazł się poseł Jerzy Fedorowicz, krakowska radna Małgorzata Jantos; posłowie Jacek Krupa i Andrzej Ryszka oraz były prezydent Krakowa Józef Lassota. Kolejne miejsca zajmują m.in. Jagna Marczułajtis-Walczak, b. wicewojewoda krakowski Jerzy Meysztowicz, b. dyrektor Fortis Banku Dorota Pietrow.

W okręgu nr 12 (pow. chrzanowski) listę otwiera rzecznik rządu Paweł Graś, za nim znajduje się poseł Janusz Chwierut i radna Myślenic Lucyna Gowin. Czwarte miejsce zajmuje poseł Tadeusz Arkit; piąte lekarz weterynarii z Kęt Dorota Niedziela; szóste - szef PO w powiecie wadowickim Stanisław Kotarba.

W okręgu nowosądeckim na pierwszych miejscach są posłowie Andrzej Gut-Mostowy i Andrzej Czerwiński, za nimi działaczka charytatywna Halina Wąsowska-Schirmer. Z czwartego miejsca wystartuje poseł Tadeusz Patalita; z piątego małopolska radna Barbara Dziwisz (bratanica kardynała).

W okręgu tarnowskim liderem listy jest poseł Aleksander Grad. Drugie miejsce przypadło posłance Urszuli Augustyn, a trzecie - posłowi Janowi Musiołowi.

Do Senatu w małopolskich okręgach wystartują: senatorowie Janusz Sepioł i Stanisław Bisztyga; małopolski radny Kazimierz Czekaj, wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela i prof. Stanisław Hodorowicz. W dwóch okręgach (Bochnia-Wieliczka i Gorlice-Nowy Sącz) zarezerwowano miejsca do Senatu dla PSL.Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska i minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski - to pierwsza trójka na liście PO w okręgu łódzkim. W pierwszej piątce znajdzie się jeszcze pochodzący z Nigerii poseł John Godson i łódzka radna Elżbieta Królikowska. Z Łodzi do Sejmu wystartować ma również b. reprezentantka Polski, siatkarka Małgorzata Niemczyk. Na liście nie będzie b. ministra sportu Mirosława Drzewieckiego.

O mandat senatora walczyć mają obecny senator Maciej Grubski i podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Radosław Stępień.

Liderem listy w Sieradzu będzie poseł Andrzej Biernat. Drugie miejsce przypadło posłance Agnieszce Hanajczyk, a trzecie - posłowi Cezaremu Tomczykowi.

Wiadomo też, że o mandat senatora walczyć będzie obecny senator Andrzej Owczarek. Jako drugiego polityka PO wymienia się także senatora Marka Trzcińskiego, ale jeszcze nie wiadomo, czy się zgodzi na start. Nadal nie wiadomo, kto będzie liderem listy PO w Piotrkowie Trybunalskim. Jak powiedział Biernat - rozmowy trwają.

W okręgu poznańskim listę otwierać będzie lider wielkopolskich struktur partii, poseł Rafał Grupiński. Na następnych miejscach będą posłowie Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i Waldy Dzikowski.

W okręgu pilskim na pierwszym miejscu znajdzie się poseł Adam Szejnfeld, za nim będą: poseł Jakub Rutnicki i radna wielkopolskiego sejmiku wojewódzkiego Maria Janyska.

W okręgu konińskim z "jedynką" wystartuje poseł Tomasz Nowak, za nim znaleźli się posłowie Irena Tomaszak-Zesiuk i Paweł Arndt.

W okręgu kaliskim listę otworzy senator Mariusz Witczak, za nim będzie senator Małgorzata Adamczak, oraz obecny radny z Ostrowa Wielkopolskiego Przemysław Krysztofiak.O miejsca w Senacie ubiegać się będą senator Jadwiga Rotnicka, wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski, senatorowie Piotr Gruszczyński i Ireneusz Niewiarowski, burmistrz Wronek Mirosław Wieczór, senator Mieczysław Augustyn, poseł Witold Sitarz, oraz radni wielkopolskiego sejmiku wojewódzkiego Rafał Żelanowski i Marian Poślednik.

DOLNOŚLĄSKIE

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, minister kultury Bogdan Zdrojewski i posłanka Katarzyna Mrzygłocka znaleźli się na pierwszych miejscach list kandydatów Platformy do Sejmu z woj. dolnośląskiego.

Zdrojewski wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu wrocławskim, z okręgu legnickiego Schetyna, a z wałbrzyskiego Mrzygłocka. Wśród kandydatów znaleźli się także wrocławski radny i były koszykarz Maciej Zieliński, członek zarządu województwa Jerzy Łużniak oraz wiceprezydent Jeleniej Góry Zofia Czernow.

Do Senatu wystartuje zasiadająca w sejmiku województwa dolnośląskiego Barbara Zdrojewska oraz najprawdopodobniej obecni senatorowie Leon Kieres i Jarosław Duda. Na listach do Senatu znaleźli się także obecny senator Stanisław Jurcewicz i były burmistrz Lubania Konrad Rowiński.

LUBELSKIE

W Lublinie "jedynką" ma być posłanka Magdalena Gąsior-Marek. Na drugim miejscu jest wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska. Trzecie miejsce zajmuje poseł Wojciech Wilk. Na czwartym jest posłanka Joanna Mucha, a na piątym poseł Włodzimierz Karpiński.

W okręgu obejmującym Chełm, Zamość i Białą Podlaską - listę otwiera poseł Stanisław Żmijan. Na drugim miejscu jest poseł Mariusz Grad, na trzecim przedsiębiorca z Krasnegostawu Halina Mazurkiewicz; na kolejnych radna z Zamościa Elżbieta Kucharska i poseł Grzegorz Raniewicz.

W sprawie kandydatów PO do Senatu na Lubelszczyźnie decyzja ostateczna nie została jeszcze podjęta. Według Żmijana, Platforma ma kandydatów do Senatu, ale prowadzi rozmowy z PSL nad wystawieniem wspólnych kandydatów.

LUBUSKIE

Przewodnicząca lubuskiej PO poseł Bożenna Bukiewicz ma być liderką listy PO do Sejmu w Lubuskiem. Drugie miejsce zajmie wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. W porównaniu do kandydatur w poprzednich wyborach na pozycji lidera nastąpiła zmiana. Cztery lata temu listę otwierał Niesiołowski, druga była Bukiewicz.

Trzecie miejsce na liście przypadło Krystynie Sibińskiej, przewodniczącej Rady Miasta Gorzowa Wlkp.; w ostatnich wyborach samorządowych ubiegała się o urząd prezydenta Gorzowa. Kolejne miejsca zajęli obecni posłowie Bogdan Bojko, Klaudiusz Balcerzak i Bożena Sławiak.

W wyborach do Senatu w okręgu gorzowskim PO postawiła na posła Witolda Pahla, w okręgu zielonogórskim na senatora Stanisława Iwana, a w okręgu Żary-Nowa Sól-Żagań-Wschowa - na zielonogórskiego radnego i jednocześnie prezesa Zielonogórskiego Klubu Żużlowego Roberta Dowhana.PODKARPACKIE

Obecna wojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz w okręgu krośnieńskim i poseł Zbigniew Rynasiewicz w okręgu rzeszowskim mają otwierać listy wyborcze podkarpackiej PO do Sejmu.

Kolejne miejsca w okręgu krośnieńskim zajmą posłowie PO: Tomasz Kulesza, Marek Rząsa i Piotr Tomański oraz wójt gminy Cisna w Bieszczadach Renata Szczepańska.

W okresu rzeszowskim o mandat ubiegać będą się także: posłanka Renata Butryn, ekonomista Marek Poręba, posłanka Krystyna Skowrońska i poseł Mirosław Pluta.

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Posłowie: Marzena Okła-Drewnowicz z "jedynką", Konstanty Miodowicz z "dwójką", a Zbigniew Pacelt z "trójką" znaleźli się na świętokrzyskiej liście PO w jesiennych wyborach do Sejmu.

Kolejne miejsca zajmą m.in. poseł Artur Gierada, wiceburmistrz Staszowa Henryka Markowska i wicemarszałek województwa Grzegorz Świercz.

Rada Regionalna ma zatwierdzić listę kandydatów na posłów 22 maja. Wybierze też kandydatów do Senatu; jedynym pewnym jest Michał Okła - senator, który ubiega się o ponowny wybór.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Beata Bublewicz w okręgu olsztyńskim i Sławomir Rybicki w elbląskim mają być "jedynkami" warmińsko-mazurskiej Platformy na listach kandydatów do Sejmu.

W okręgu olsztyńskim za Bublewicz znajdą się posłowie Andrzej Orzechowski i Janusz Cichoń. W okręgu elbląskim za Rybickim znalazł się poseł Piotr Cieśliński i Elżbieta Gelert - dyrektorka szpitala wojewódzkiego w Elblągu i miejska radna.

Kandydatami do Senatu zostali trzej dotychczasowi senatorowie: prof. Ryszard Górecki, Marek Konopka i Stanisław Gorczyca oraz przewodniczący rady miejskiej Elbląga Jerzy Wcisła.

PODLASKIE

Minister nauki Barbara Kudrycka otworzy listę kandydatów PO do Sejmu w woj. podlaskim; drugie miejsce ma poseł Robert Tyszkiewicz, a trzecie szef PO na Podlasiu, poseł Damian Raczkowski. Na liście ma być też m.in. poseł Leszek Cieślik, samorządowiec z Łomży Maciej Borysewicz i poseł Józef Klim. Na liście nie znalazł się natomiast obecny poseł Jacek Żalek.

Kandydatem PO w wyborach do Senatu ma być natomiast wojewoda podlaski 35-letni Maciej Żywno.ZACHODNIOPOMORSKIE

Poseł Bartosz Arłukowicz złożył rezygnację z członkostwa w klubie SLD i przeszedł do klubu PO po tym jak premier Donald Tusk zaproponował mu stanowisko sekretarza stanu w KPRM. Arłukowicz został też "jedynką" na liście PO w Szczecinie. "Smaczkiem" takiej decyzji PO będzie starcie Arłukowicza z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim, który prawdopodobnie także wystartuje z "jedynką" w Szczecinie.

Rekomendacja Arłukowicza, choć jednomyślna, odbyła się niejako poza przyjętą przez PO procedurą wyłaniania kandydatów. Nowego ministra w kancelarii premiera na wyborczą "jedynkę" rekomendował bowiem zarząd regionalny partii, a nie koła czy struktury powiatowe, tak jak to było w przypadku pozostałych osób.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski będzie "jedynką" do Sejmu w okręgu koszalińskim.

Na przyjętych przez zarząd regionu listach znaleźli się prawie wszyscy dotychczasowi parlamentarzyści zachodniopomorskiej PO. W okręgu koszalińskim Danuta Olejniczak, Paweł Suski, Wiesław Suchowiejko i Jan Kuriata. W okręgu szczecińskim wystartują posłowie Magdalena Kochan, Arkadiusz Litwiński, Renata Zaremba, Konstanty Oświęcimski, Michał Marcinkiewicz, Cezary Urban.

Do Senatu zachodniopomorska PO chce wystawić radnego województwa Norberta Obryckiego, obecnego posła Sławomira Preissa oraz senatorów Grażynę Sztark i Piotra Zientarskiego.