"Rozmowa dotyczyła w dużej mierze najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej (8-9 grudnia) i dyskusji o zarządzaniu gospodarczym, a także ewentualnych zmian traktatowych. Tutaj w dużej mierze Polska ma podobny pogląd do Komisji Europejskiej - mianowicie, że ewentualne zmiany traktatowe muszą doprowadzić do wzmocnienia UE i instytucji unijnych, a nie do ich osłabienia" - powiedział PAP Dowgielewicz.

Reklama

Według ministra, Tusk i Barroso poruszyli ponadto "kwestię konferencji klimatycznej w Durbanie i szans na porozumienie".

"(Rozmowa) dotyczyła także oceny sytuacji na kilkanaście dni przed szczytem Unia-Ukraina, jeśli chodzi o sytuację polityczną na Ukrainie, a także kwestii związanych z umową stowarzyszeniową Ukrainy z Unią Europejską" - podkreślił.

PE opowiedział się w czwartek za szybkim, jeszcze w tym roku, i bezwarunkowym parafowaniem układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Zaznaczył jednak, że należy zadbać o zobowiązanie się Ukrainy do przeprowadzenia reform demokratycznych. To główne przesłanie przyjętego w czwartek raportu z zaleceniami Parlamentu Europejskiego ws. układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina.